Spoštljivo z lastnimi državljani

Kot je Kerry dejal v četrtek v zunanjepolitičnem odboru ameriškega kongresa v Washingtonu, si prizadevajo poiskati načine, kako bi Madura in njegovo vlado prepričali, da začne delovati "spoštljivo z lastnimi državljani".

"In da bi na ta način končal kampanjo terorja proti lastnim ljudem in upamo začel spoštovati človekove pravice na pravi način," je dejal ameriški državni sekretar, ki je medtem že odpotoval v London na srečanje z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom glede krize s Krimom in Ukrajino.

Protesti že več kot mesec dni

Venezuelo že več kot mesec dni pretresajo protivladni protesti. Policija je v četrtek znova ostro posredovala proti protestnikom v kraju Valencia in izvedla več aretacij, Maduro pa je napovedal, da bo še okrepil ukrepe za zatrtje protestov, ki so doslej po uradnih podatkih zahtevali 28 smrtnih žrtev. Še 365 ljudi pa je bilo ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Protesti, ki so se v začetku februarja začeli v kraju San Cristobal na zahodu Venezuele, so se razširili tudi na prestolnico Caracas in več drugih mest. Sprva so se začeli zaradi naraščajočega kriminala in vse večjega števila nasilnih umorov - kar 65 na dan, zdaj pa protestirajo tudi zaradi splošne korupcije, naraščajoče inflacije in policijskega nasilja proti demonstrantom.

Maduro, ki je oblast v Venezueli prevzel po smrti Huga Chaveza pred letom dni, na drugi strani za proteste obtožuje ZDA, ki da ga skušajo spodnesti. Pravi tudi, da poziva opozicijo na pogovore. Toda opozicijski voditelji in predvsem voditelji protestnikov na drugi strani odgovarjajo, da vabil niso dobili. Za umiritev razmer naj bi zdaj skušali posredovati tudi zunanji ministri nekaterih južnoameriških držav, še poroča AFP.