Kerry, ki je v Pakistan prispel v sredo zvečer, je najvišji ameriški predstavnik, ki se je sestal s Šarifom po njegovi zmagi na volitvah maja letos. Po pogovorih je dejal, da se je v Pakistanu dogovoril za »nadaljevanje strateškega dialoga za krepitev globljega, širšega in bolj vsestranskega partnerstva«.

Pakistan je za ZDA eden ključnih partnerjev v boju proti terorizmu in teroristični mreži Al Kaida. Vendar so odnosi med državami precej napeti, predvsem zaradi ameriških napadov na teroristične osumljence z brezpilotnimi letali, ki jim Pakistan uradno ostro nasprotuje.

Kot zatrjuje Kerry, sta obe državi odločeni, da tovrstna nesoglasja ne bodo omajala dolgoročnega partnerstva. »Povsem jasno vam lahko povem, da delimo dolgoročno vizijo odnosov, in prepričan sem, da imamo s premierom Šarifom nekoga, ki je predan nadaljnji rasti teh odnosov,« je dejal ameriški državni sekretar novinarjem v Islamabadu.

Zaupni dokumenti, ki so pricurljali v javnost, sicer kažejo, da pakistanski voditelji pravzaprav podpirajo ameriške napade na talibane in pripadnike Al Kaide, javno pa tega ne morejo priznati in uradno tovrstnim napadom ostro nasprotujejo, navaja AFP.

Odnosi med ZDA in Pakistanom so se sicer v zadnjem času nekoliko izboljšali, potem ko so bili praktično zamrznjeni po akciji, v kateri je bil maja 2011 ubit vodja Al Kaide Osama bin Laden. Pakistanske oblasti so bile namreč o tej operaciji ameriških specialcev v pakistanskem Abotabadu obveščene šele po njenem koncu, kar so v Islamabadu ocenili kot grob napad ZDA na suverenost Pakistana.

Kerry se je sicer v Islamabadu posvetil tudi odnosom ZDA z Afganistanom in izrazil prepričanje, da bo Washingtonu uspelo doseči dogovor s Kabulom, po katerem bodo ameriški vojaki v Afganistanu ostali tudi po letu 2014, ko naj bi se v deželi pod Hindukušem zaključile bojne akcije mednarodnih sil. »Pričakujem, da bo ta dogovor dokončan še pravočasno,« je dejal.

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je sicer junija zamrznil pogajanja o tem sporazumu, potem ko so talibani tudi z dovoljenjem ZDA v Katarju odprli »urad za zveze«. Karzaj je ta urad ocenil kot predstavništvo neke vlade, ki zgolj čaka prihod na oblast in torej kot grožnjo njegovi vladi.

Dogovor med Kabulom in Washingtonom naj bi sicer določil pogoje nadaljnje prisotnosti ameriških vojakov v Afganistanu tudi po umiku mednarodnih sil pod vodstvom zveze Nato, ki naj bi bil zaključen do konca prihodnjega leta. Američani želijo zagotoviti, da se Al Kaida v Afganistanu ne bi znova okrepila, ter še naprej sodelovati pri urjenju afganistanskih vojakov in policistov, še navaja AFP.