Sirska opozicija je namreč v soboto sporočila, da se ne bo udeležila srečanja v Rimu v znamenje protesta proti molku mednarodne skupnosti v zvezi z zločini, ki se dogajajo sirskemu ljudstvu.

»Pozivam sirsko opozicijo, naj se nam pridruži iz praktičnega razloga, da nas bo seznanila z razmerami,« je na novinarski konferenci z vodjo britanske diplomacije William Haguom dejal Kerry. »To bo dobra priložnost, da premislimo, kaj lahko še naredimo,« je dodal.

Zatrdil je, da ZDA ne prihajajo v Rim samo govorit, temveč se želijo odločiti o tem, kako naprej. »Predsednik Obama me pošilja v Rim, ker ga skrbi. Razmišlja o ukrepih, ki jih lahko sprejmemo,« je dejal Kerry.

Skupina prijateljic Sirije sicer združuje kakih sto zahodnih in arabskih držav ter mednarodnih organizacij in predstavnikov sirske opozicije.

Kerry in Hague sta po poročanju BBC govorila tudi o Iranu oziroma njegovem jedrskem programu, pri čemer je ameriški državni sekretar poudaril, da okno priložnosti za diplomatsko rešitev ne bo večno odprto. »Ampak danes je odprto,« je dodal.

Dejal je, da je še vedno čas, a le če bo Iran prišel za pogajalsko mizo in se pogajal v dobri veri. »Izbira je v rokah Irancev. In upamo, da se bodo odločili prav,« je opozoril Kerry.

London je prva postaja Kerryjeve prve turneje, od kar je konec januarja prevzel položaj vodje ameriške diplomacije. Do 6. marca bo v okviru turneje obiskal še Berlin, Pariz, Rim, Ankaro, Kairo, Rijad, Abu Dabi in Doho. V Berlinu se bo srečal tudi z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom.

V Veliki Britaniji, najtesnejši ameriški zaveznici v Evropi, se je Kerry davi sestal tudi s premierom Davidom Cameronom in vodjo zunanje obveščevalne službe MI6 Johnom Sawersom.

V uradu britanskega premiera so povedali, da Kerry ni načel vprašanja morebitnega izstopa Velike Britanije iz EU, pred čemer so jo sicer ZDA v preteklih tednih posvarile. Sta pa Cameron in Kerry govorila o pogajanjih o prostotrgovinskem sporazumu med unijo in ZDA, so povedali.