Po izrazu sožalja žrtvam uničujočih poplav na severu Indije, ki so zaradi prezgodnjega prihoda monsuna po dosedanjih podatkih terjale že okoli tisoč smrtnih žrtev, je Kerry ocenil, da »nam mati narava skuša na različne načine in na različnih krajih povedati, naj upoštevamo svarila«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na podnebne spremembe opozarja tudi Obama

Na podnebne spremembe je sicer opozoril tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je v soboto preko twitterja napovedal, da bo imel v torek pomemben govor na to temo. Kerry pa je v napovedi tega govora opozoril, da se Indija »zelo dobro zaveda, kako velika grožnja je ta globalna kriza«.

»Vaša država je že zdaj ena najbolj prizadetih in na žalost bodo najhujše posledice podnebnih sprememb prizadele ljudi, ki so se jim najmanj sposobni zoperstaviti,« je še dejal ameriški državni sekretar.

Odprava revščine z razvojem

Indija se sicer podobno kot tudi druge hitrorastoče države upira pozivom k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov. Kerry pa je danes Indijo pozval, da čeprav »razume velikansko željo Indije, da odpravi revščino z razvojem«, pa bo neukrepanje v boju proti podnebnim spremembam ogrozilo njena prizadevanja za gospodarskim razvojem.

»A dobra novica je, da če se bomo zadeve lotili prav, ne bomo škodovali našim gospodarstvom,« je še dejal Kerry in nakazal, da bi bil novi energetski trg zelenih tehnologij lahko gonilo razvoja držav v prihodnosti.

Kerry bo sicer glavnina pogovorov med tridnevnim uradnim obiskom v Indiji - njegovim prvim na položaju ameriškega zunanjega ministra - čaka v ponedeljek, ko se bo sestal tudi z indijskim premierom Manmohanom Singhom. Že pred obiskom je poudaril potrebo po doseganju polnega potenciala v odnosih med državama.

Pogovori tudi o Afganistanu

Pogovori bodo namenjeni tudi Afganistanu, pri čemer je Kerry že pozval Indijo, naj kot »največja demokracija na svetu igra osrednjo vlogo« pri volitvah, ki bodo v deželi pod Hindukušem prihodnje leto, še poroča AFP.

Indija naj bi Kabulu pomagala predvsem pri izboljšanju volilnega sistema in pri vzpostavljanju kredibilnega in neodvisnega okvira za reševanje sporov v volilnem procesu, je še predlagal.

Med pogovori o Afganistanu naj bi bile sicer v ospredju predvsem skrbi Indije glede ameriških načrtov o umiku vojakov iz Afganistana. Indija je namreč pozorna na ameriške načrte po končanju vojne v Afganistanu in pogajanja s talibani, ki so srditi sovražniki Indije.