Razpadu območja s skupno evrsko valuto smo bili najbližje v tednih pred drugimi grškimi volitvami, ki so potekale sredi juniija. V tem času se je sesuval tudi španski bančni sektor.

Med ključne točke letošnjega dogajanja v evroobmočju lahko prištejemo še zmago socialističnega Françoisa Hollanda na francoskih predsedniških volitvah, kar je dodobra premešalo politične karte v pokru reševanja skupne valute.

Eno izmed glavnih prelomnic letošnje evrske krize je predstavlja 26. julij, ko je šef Evropske centralne banke (ECB) Mario Draghi, na vprašanje, ali bo zadnja možnost neomejenega odkupa obveznic zadolženih držav dovolj za rešitev evra, odgovoril z besedami: »Verjemite mi, dovolj bo.« S tem je Draghi, kljub nasprotovanju nemške kanclerke Angele Merkel in drugih nemških politikov, naznanil program imenovan Neposredne monetarne transakcije (OMT). Ta bi se lahko po mnenju nekaterih analitikov izkazal za najmočnejše orožje, ki so ga doslej uporabili v bitki za umirjanje evropskega »vojnega« območja«.

Program OMT pomeni, da ima ECB za zagotavljanje stabilnosti evroobmočja praktično neomejena sredstva. Skupaj z grškim pristankom na strogo proračunsko dieto, ki so jo predpisali mednarodni posojilo dajalci in je bila prvi pogoj za drugo tranšo mednarodne pomoči Atenam, je evropskim politikom ob koncu leta le uspelo povrniti zaupanje v trajnost evra. Prav zaradi teh dejanj je Mario Draghi po mnenju časopisa Financial Times letošnja osebnost leta.

V program OMT za zdaj ni vključena še nobena država, že napoved o njegovi vzpostavitvi je bila dovolj, da so finančni trgi močno pocenili kritično zadolževanje Italije in Španije. Pod nevzdržno mejo šestih odstotkov zahtevane donosnosti na desetletne državne obveznice so na trgu padle tudi slovenske obveznice. Program OMT je tako ustvaril ravno napačen učinek od načrtovanega. Namesto, da bi evropski in državni voditelji združili glave in poiskali dolgoročno rešitev za evroobmočje, je program le zmanjšal nujnost po konkretnih spremembah.

Vprašanje za leto 2013 je, ali bodo »kozmetični« popravki v zakonodajah držav in evropskih institucijah ob pripravljenosti programa OMT tudi letos zadostovali za ohranitev stabilnosti evra. Ovire so že postavljene. Španija si bo morala za ohranitev javnofinančne stabilnosti izposoditi novih 207 milijard evrov, bližajo se parlamentarne volitve v Nemčiji, nad domala vso vzhodno Evropo, tudi Slovenijo, pa bdi črn oblak trga dela, zaradi katerega službe ne najdejo predvsem mladi iskalci zaposlitve.

Morda bi ob koncu leta šefa ECB lahko znova vprašali, ali smo res naredili dovolj za ohranitev evroobmočja.