Fotoaparat je omenjeno dekle ujel, ko ji je policist v glavo usmeril solzivec. Policijsko dejanje proti Ceydi Sungur je postalo slika vsega (pretiranega) nasilja, s katerim so turški organi pregona obravnavali protestnike.

Fotografije »dame v rdeči obleki« so se hitro razširile po spletu, tisti, ki so jih delili, pa se pridružujejo protestnikom pri vprašanju, zakaj so policisti žensko, ki je bila oblečena, kot bi šla na poletni piknik, obravnavali kot zamaskiranega anarhista z opeko v roki.

»Zdaj imajo ljudje samozavest«

Sungurjeva je prejšnji teden v nekaj kratkih komentarjih za turški časopis izpostavila, da so policisti tako ravnali tudi s stotinami drugih in da ni pri tem nobena izjema. Opisala se je zgolj kot del gibanja, ne pa kot junakinja. Potem, ko je zavrnila več prošenj za intervju z vsega sveta, pa je na kratko spregovorila za britanski Sunday Telegraph.

»Zame je smisel protestov boj za svobodo govora in moč ljudstva,« je povedala Sungurjeva za Sunday Telegraph. »Zdaj imajo ljudje prvič samozavest, da zahtevajo nazaj svojo moč. Imajo samozavest, s katero lahko vse spremenijo,« je dodala.

Poudarila je, da se ne želi izpostavljati. Trenutno dela kot prostovoljka v improvizirani bolnišnici na trgu Taksim, središču carigrajskih protestov. »Vzpostavili smo več postaj na Taksimu, kjer skrbimo za tiste, ki so bili ranjeni,« je povedala, ni pa želela podati več informacij, saj se boji, da bi lahko prišlo do aretacij zdravnikov, ki prostovoljno pomagajo protestnikom.

»Niti insektov se ne škropi na tak način«

Ko se je s skupino prijateljev pridružila sedečemu protestu, s katerim so želeli zaustaviti buldožerje, ki so se pomikali proti parku Gazi, ni pričakovala nasilja. Njeni prijatelji so opisali svoj šok nad dogodki, ki so sledili. »Ceyda mi je sporočila, naj pridemo v park. Ko smo čez deset do petnajst minut prispeli, je kričala zaradi solzivca. Bili smo šokirani, pričeli smo vpiti, naj nehajo. Nekateri so skušali pomagati Ceydi. Šokirani smo bili, ker niti insektov ne škropiš na tako direkten način,« je povedala njena prijateljica.

Fotografije Sungurjeve so povzročile občutno povečanje razsežnosti protestov, v katerega je vključen večinoma turški sekularni srednji sloj, ki protestira proti vse bolj avtoritarni islamistični vladi. Zaenkrat so bili v protestih po uradnih podatkih ubiti štirje ljudje (čeprav mnogi trdijo, da je število pravzaprav višje), več kot tisoč pa so jih sprejeli v bolnišnice po vsej državi. Carigrajčani so se na ulice sprva sicer odpravili v znak protesta proti gradnji trgovskega centra v parku.