»Kriza se tako v federaciji kot tudi v republiki Srpski poglablja, Bosna in Hercegovina pa nedvomno tone,« je za Dnevnik.si povedal Kacin, ki pa vseeno ocenjuje, da to poglabljanje »ne more biti razlog za predlog tako drastičnega ukrepa«, ob tem pa dodaja, da je način komuniciranja Packove tudi za balkanske razmere pregrob. Opozarja tudi, da poslanka oziroma evropski parlament ne more postavljati zahtev organizaciji, kot je Svet Evrope.

To bi bila drakonska kazen

Evropski poslanci so danes omenjeni predlog že zavrnili, kar Kacin pozdravlja. »Če bi predlog obveljal, bi se BiH s tem izenačila z Belorusijo, ki ni članica Sveta Evrope, to pa se mi zdi drakonska kazen, ki bi ubila verodostojnost evropskih institucij, v tem primeru evropskega parlamenta,« je oster Kacin.

Včeraj je bilo v evropskem parlamentu slišati mnogo krepkih na račun političnih elit v BiH in tudi Kacin se strinja, da je stanje zaskrbljujoče. »V Bosni se nobena reforma še začela ni. V tem je problem. Tamkajšnje politične elite imajo sedanjost, ne pa prihodnosti, zato želijo to svojo sedanjost projicirati čim dlje v prihodnost,« je povedal.

Kacin poudarja, da je zdaj je ključno vprašanje, »ali bodo bosanske politične elite to razumele kot ukor pred izključitvijo, kot dobronamerno sporočilo, da nekaj storijo, ali pa se bodo zatekli v vzorec obnašanja, kot ga ima Makedonija že sedem let, ko se razglaša za žrtev izsiljevanja in blokade s strani Grčije.«

Spomeniki ne bodo prinesli novih delovnih mest

Evropski poslanci so včeraj govorili tudi o napredku Makedonije, ki je po mnenju Kacina v tem trenutku v zelo slabi situaciji, kritičen pa je tudi do svojih kolegov iz politične skupine Evropske ljudske stranke (Krščanskih demokratov). »Na včerajšnji razpravi smo lahko videli izrazito lažno solidarnost največje politične skupine, ki jim pripada makedonski premier Nikola Gruevski. Zaradi tega ga še vedno neskončno branijo, čeprav on ne le da vodi Makedonijo v preteklost, vodi jo v antiko,« je oster Kacin, ki opozarja, da to ne bo pripomoglo k novim delovnim mestom, »razen če bodo iskali vodiče po novih spomenikih sredi Skopja«. Dejstvo, da makedonska politična elita trdi, da so Makedonci civilizirali barbare v Grčiji in da so kljub slovanskemu jeziku pravzaprav staroselci, po njegovih besedah ni zgolj prst v oko Grčiji, ampak tudi premišljena destabilizacija Bolgarije, katere zgodovina in kultura sta prepleteni z makedonsko.

Svetel zgled Srbije, Črne Gore in Kosova

Kot edino pot naprej Kacin še vedno vidi aktivno podporo EU državam zahodnega Balkana, ki s svojo vsakodnevno prakso dokazujejo, da imajo realen pogled na sedanjost in ambiciozen program za prihodnost. Pri tem pohvali srbskega premierja Ivico Dačića in njegovo »državniško odgovornost, politično ambicijo ter jasno in zagnano kampanjo prepričevanja javnosti, da je bilo trideset let let sanjanja preteklosti in mitologije o Kosovu preveč.

Poleg Srbije Kacin kot svetla primera zahodnega Balkana izpostavlja tudi Črno Goro in Kosovo, pri katerem opozarja na specifiko njegovega položaja, saj ga še vedno ni priznalo pet držav članic EU. Sicer pa je po njegovih besedah promocija teh treh držav v tem trenutku edina pot, da se prebudi tiste, ki cepetajo na mestu ali pa še vedno tonejo.

Preberite še: Evroposlanci brez lepe besede za voditelje BiH