"Prekiniti moramo začaran krog pogajanj in nudenja pomoči ter naknadnih severnokorejskih groženj in provokacij," je dejala Parkova.

Pjongjang je sicer danes sporočil, da ne nasprotuje dialogu, a da se ne bo vrnil za "ponižujočo" pogajalsko mizo z ZDA. Vztrajanje Washingtona, da Severna Koreja pokaže svojo "voljo za opustitev jedrskih zmogljivosti", preden bi se pogajanja sploh začela, je "zelo predrzno sovražno dejanje," se je glasilo sporočilo, ki ga je v torek navajala severnokorejska tiskovna agencija KCNA.

Ameriški državni sekretar John Kerry je Pjongjang prejšnji teden pozval, naj naredi pomembne korake v smeri "denuklearizacije" in dovoli nadaljevanje pogovorov med Korejama, ZDA, Rusijo, Kitajsko in Japonsko.

Japonska, ki je podprla pozive, naj Severna Koreja prekine s provokacijami, pa je v sredo sporočila, da bo s Seulom in Washingtonom okrepila vojaško sodelovanje, ki bi povečalo pritisk na Pjongjang k opustitvi jedrskih ambicij.

"Zaradi severnokorejskih groženj obstaja potreba po tesni koordinaciji med Japonsko, Južno Korejo in ZDA," je v Seulu povedal japonski veleposlanik Koro Bešo. Čeprav imata Japonska in Južna Koreja močne vezi z ZDA, pa je Bešo poudaril, da morata državi okrepiti skupno vojaško sodelovanje navkljub zgodovinskim problemom in ozemeljskim sporom, ki so oslabili bilateralne odnose.

Severna Koreja je v zadnjem času okrepila grožnje z napadom na Južno Korejo in Japonsko zaradi domnevnih sovražnih ravnanj proti Pjongjangu.