»Težave ne predstavlja Luksemburg, temveč več evropskih jurisdikcij,« se je med včerajšnjim zagovorom pred poslanci evropskega parlamenta zaradi afere Luxleaks zagovarjal predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker. Kot močan signal podpore so mu družbo v Strasbourgu včeraj delali vsi evropski komisarji. Navsezadnje je 76 poslancev skupine Evropa svobode in neposredne demokracije (EFDD) pod vodstvom Nigela Faragea ter nepovezanih skrajno desnih poslancev, zbranih okoli Francozinje Marine Le Pen, hotelo obglaviti celotno komisijo. Toda že po nastopu vodij poslanskih skupin neformalne velike koalicije (Evropske ljudske stranke, Socialistov in demokratov ter Naprednega zavezništva liberalcev in demokratov) je postalo jasno, da nezaupnica nima niti najmanjših možnosti za uspeh. Razprava je trajala vsega skupaj dobro uro.

»Veliki« v bran Junckerju

Če je bil Jean-Claude Juncker sorazmerno redkobeseden glede afere Luxleaks, saj da je parlamentu pojasnila ponudil že pred štirinajstimi dnevi in ponovno obljubil prizadevanja komisije za davčno harmonizacijo v EU, so ga toliko bolj v bran vzeli poslanci. Manfred Weber (EPP) je dejal, da v njihovi poslanski skupini ne podpirajo izogibanja plačevanju davkov multinacionalk, a da želijo nadaljnje delo komisije. »Farage, Le Pen in drugi se veselijo svojih petih minut slave,« je ocenil. Vodja poslanske skupine S&D Gianni Pittela je bil nekoliko bolj neprizanesljiv. Nezaupnica Junckerjevi komisiji je popolna žalitev, je dejal. Če bi prišlo do njene potrditve, je dodal Pittela, bi EU doletela izguba 300-milijardnega investicijskega načrta za zagon gospodarstva, ki naj bi ga Juncker predstavil jutri. »Mesece bi porabili za oblikovanje nove komisije. Brezposelnost v Evropi bi eksplodirala, celina pa bi potonila v inflaciji. Si to želite? Mi ne!« je zabrusil predlagateljem. Še ostrejši je bil vodja liberalcev Guy Verhofstadt, ki je predlog nezaupnice označil za perverznega, saj se od poslancev zahteva, da o Luxleaksu sodijo, še preden je preiskavo opravila komisija oziroma je parlament ustanovil preiskovalni odbor.

Glasov ne bo niti z levice

V Združeni levici (GUE/NGL), kjer so tudi razmišljali o nezaupnici Junckerju, a jih je skrajna desnica prehitela, so pojasnjevali, da je njihova kritika uperjena zoper celoten sistem. »Še vedno mislimo, da je Luksemburg davčna oaza,« je dejala vodja poslanske skupine Gabi Zimmer. Tudi Zeleni so menili, da Luxleaks povzroča veliko nelagodje med ljudmi glede načina delovanja EU, saj se vidi, da solidarnost ni glavna vrednota integracije. Da bi nezaupnica uspela, morajo Junckerjevi nasprotniki zbrati 376 glasov poslancev. Ker se predlogu ni pripravljena pridružiti niti skrajna levica, Junckerjeva komisija v četrtek ne bo trepetala, da bi bila razrešena že po manj kot mesecu dni dela.