Kot je dejal Josipović, je vprašanje davčnega sistema izjemno pomembno in izrazil upanje, da bo vlada pri predlogu novega zakona enotno nastopila v javnosti.

Hrvaški finančni minister, socialdemokrat Slavko Linić, je prejšnji teden predstavil predlog novega zakona o nepremičninah, ki ga je ostro kritizirala vladna koalicijska partnerka HNS, češ da zdaj nikakor ni primeren čas za uvajanje novih davkov.

Po mnenju SDP za napadom na predlog zakona stoji predsednik HNS Radimir Čačić, ki je sredi novembra odstopil z vseh položajev v vladi, ker je bil na Madžarskem obsojen na zaporno kazen.

Josipović pa ni želel ugibati, kakšen vpliv je v zapletu s predlogom novega zakona imel bivši podpredsednik vlade in minister za gospodarstvo Čačić.

"Ni dobro, če se kdor koli ukvarja s politiko iz ozadja, ker je politika nekaj, kjer je treba biti transparenten do državljanov in ostalih udeležencev političnega procesa," je dejal Josipović. Ocenil je, da ima vladin predlog zakona o davku na nepremičnine podporo, a da se bo o njem treba še pogovarjati.

Je pa Josipović zanikal, da je upokojenemu hrvaškem generalu Anteju Gotovini ponujal položaj svetovalca v svojem uradu. Poudaril je, da državno tožilstvo opravlja svoje delo, ko gre za postopke proti odgovornim za zločine med in po operaciji Nevihta, zaradi katerih je haaško sodišče pred kratkim oprostilo generala Gotovino in Mladena Markača.

Kot je izpostavil, se na Hrvaškem dobro zavedajo vojnih zločinov med in po operaciji Nevihta ter spomnil, da ni bilo pravnomočnih razsodb proti odgovornim. Prepričan je, da bo do obsodb zagotovo prišlo, saj je Hrvaška pokazala, da ni nobenih ovir, da ne bi na sodiščih potekali postopki za vojne zločine tudi proti Hrvatom.

Josipović je v nadaljevanju zavrnil trditev novinarke, da so njegova prizadevanja za izboljšanje odnosov z Beogradom "padla v vodo" po negativnih odzivih v Srbiji na oprostilno razsodbo haaškega sodišča.

"Jeza v Srbiji je usmerjena na Hrvaško, a ni bila Hrvaška tista, ki je oprostila generala, temveč so to storile največje pravne avtoritete. Gre za vprašanje spoštovanja institucij mednarodnega prava. Preusmeritev jeze ni dobra politika," je ocenil.

Po besedah Josipovića je najpomembneje, da državi skupaj gradita dobre odnose ter umakneta ali vsaj omilita ovire, ki izhajajo iz preteklosti. "To je v interesu obeh držav," je še povedal.