Vajgl, ki je v parlamentu izpostavil, da je Slovenija prvič od osamosvojitve leta 1991 prizorišče množičnih protestov, tudi nasilnih, je dejal, da protesti v Evropi niso omejeni zgolj na nove članice EU, da pa je mogoče ugotoviti, da je povezanost ekonomske krize s korupcijo in nedelovanjem pravne države v njih bolj izrazita. Občutnejše so tudi tendence po vzpostavljanju avtoritarnih in celo totalitarnih sistemov. "Danes in ne kdaj pozneje, se moramo vprašati, ali naš sistem demokratične kontrole in vrednot še deluje. Ljudje na ulicah nam sporočajo, da ne," je dejal v okviru enominutnih govorov poslancev.

Na krepitev avtoritarnih tendenc in razgrajevanje demokratičnih institucij opozorilo več poslancev

Kar nekaj poslancev iz vzhodnoevropskih držav je v razpravi opozorilo na krepitev avtoritarnih tendenc in razgrajevanje demokratičnih institucij, kar je poleg ekonomske in socialne stiske razlog za splošno nezadovoljstvo, so še sporočili iz njegove pisarne v Bruslju.

Evropska poslanka Romana Jordan (EPP/SDS) je ocenila, da imajo protesti v Sloveniji evropski kontekst in da je problem evropski.

"Ne le Slovenija, tudi nekatere druge države članice so živele preko svojih zmožnosti in so prekoračile dogovorjena merila. Prihodnost Evrope je v poglobljenem sodelovanju, kjer države članice spoštujejo dane zaveze. Zato je protikrizna zakonodaja na nivoju EU usmerjena v uresničevanje in nadzorovanje dogovorjenih meril," je zapisala.

»Za državljane Slovenije dobro, da se javne finance čim prej spravijo iz rdečih številk«

Kot je dejala, razume gnev, žalost in jezo ljudi, ki svoje nezadovoljstvo izkazujejo s protesti in da je prav, da politiki pokažejo, da jim ni enostavno. A protesti težke situacije ne bodo rešili. "Rešitev je v tem, da stopimo skupaj in z medsebojno podporo ukrepamo tako, da sprejmemo neke razumne reforme," je dejala in ocenila, da je za državljane Slovenije dobro, da se javne finance čim prej spravijo iz rdečih številk. "Če tega ne bomo storili sami, nam bo pri tem pomagala Evropa. A v tem primeru bodo ukrepi še veliko hujši, ker bodo prišli kasneje," je dodala.

V Evropi je v podobni situaciji več držav. V Evropskem parlamentu se teh težav zavedamo in prav zato toliko bolj vztrajamo, da se dogovorjene politike izvršujejo, ter si prizadevamo, da bi bil prav zaradi trenutne situacije večletni proračun 2014?2020 še toliko bolj razvojno naravnan, je še dejala.