Za Busha bi volilo 23 odstotkov republikancev

Za Busha bi volilo 23 odstotkov republikancev, daleč za njim na drugem mestu pa je s 13 odstotki podpore guverner New Jerseyja Chris Christie. Na tretjem mestu je nekoliko presenetljivo upokojeni temnopolti zdravnik Ben Carson s sedmimi odstotki podpore, sledita senator iz Kentuckyja Rand Paul ter nekdanji guverner Arkansasa Mike Huckabee s po šestimi odstotki.

Demokratka Hillary Clinton med svojimi volivci uživa 70-odstotno podporo in zaenkrat nima nobenega resnega protikandidata. To sicer ne pomeni veliko, saj je do volitev še daleč. Clintonova bi trenutno "povozila" vse možne republikanske protikandidate, le Jeb Bush bi se ji v hipotetičnem dvoboju približal z 41 odstotki podpore proti njenim 54 odstotkom.

Čeprav so še prezgodnje, da bi napovedale končni rezultat, pa lahko tovrstne ankete pomagajo počistiti teren pred spopadom kandidatov obeh glavnih strank v ZDA.

Zamerijo mu predvsem tri stvari

Bushu republikanci zamerijo predvsem tri stvari - razumevanje za težave nezakonitih priseljencev, podporo zveznim šolskim standardom in rast proračunske porabe na Floridi, ko je bil tam guverner. Republikanski volivci so glede teh vprašanj v anketi CNN razdeljeni; delež tistih, ki zaradi teh stališč Busha ne bi volili, je podoben deležu tistih, ki jim to ni pomembno.

Razlog je med drugim v tem, da si kar 69 odstotkov republikanskih volivcev želi predsedniškega kandidata, ki bo sposoben premagati demokratskega tekmeca ali tekmico, le 29 odstotkov pa je "puritancev". Pomembna bo tako podpora neodvisnih volivcev in Latinoameričanov, ki jo Bush lahko dobi.

Ameriške volitve vse bolj podobne "konjski dirki"

V primeru njegove zmage bi se število ameriških predsednikov s priimkom Bush povečalo na tri. Od leta 1989 do leta 1993 je vladal George Bush starejši, od leta 1993 do leta 2001 demokrat Bill Clinton, za njim pa kot 43. predsednik ZDA George Bush mlajši. Sedaj je vprašanje, ali bo številko 45 leta 2016 osvojila Clintonova in izid izenačila na dva proti dva, ali pa bodo Bushevi povedli s tri proti ena.

Športna analogija morda deluje neresno, saj je položaj predsednika ZDA preveč pomemben tako doma kot za ves svet, vendar pa so ameriške volitve dandanes dejansko vse bolj podobne "konjski dirki" oziroma "horse race", kot pravijo Američani, v kateri stališča kandidatov igrajo vse bolj postransko vlogo.