Deset moških in žensk, starih od 20 do 30 let, in štiriletni otrok so konec julija pobegnili prek organizacije, ki pomaga pri pobegu iz Severne Koreje. Iz slednje so za Sky News potrdili, da so bili pridržani kasneje tudi izpuščeni.

Prebežniki so prečkali severno mejo med Severno Korejsko in Kitajsko ter nato prek uveljavljenih poti tihotapcev več tisoč kilometrov potovali proti jugu. Sprva so odpotovali proti kitajski provinci Qingdao in nato do Shandonga. Od tam so se odpravili proti jugu, v provinci Kunming in Yunnan, od koder so z minibusom odpravili proti meji z Laosom. Pot so jim 12. avgusta, ko so poskušali mejo prečkati peš, prestregli kitajski policisti.

Več sto Severnokorejcev vsako leto prebegne v Južno Korejo, kjer si poskušajo ustvariti boljše življenje. Edini izhod iz njihove države pa vodi prek Kitajske. Meja s sosednjo Južno Korejo je namreč močno zavarovana. Njihov cilj je ponavadi južnokorejsko veleposlaništvo v Vietnamu, Laosu ali na Tajskem, kjer imajo možnost zaprositi za azil.

Kitajska in Severna Koreja sta v prijateljskih odnosih in vsi prebežniki so izgnani nazaj v svojo državo. Ker je pobeg v Severni Koreji nezakonit, pa jim ob vrnitvi grozi prisilno delo v taboriščih ali celo usmrtitev.

Februarja so Združeni narodi Kitajsko pozvali, naj spremeni svojo politiko do severnokorejskih prebežnikov. V obrazložitvi so zapisali, da so »osebe, ki so s Kitajske vrnjene v Severno Korejo, podvržene mučenju, jim grozi zapor, usmrtitev ali razne oblike spolnega nasilja«. Napetosti med Pekingom in Pjongjangom v zadnjih mesecih pa bi morda strogo politiko lahko omehčale, še poročajo na Sky News.

Vir blizu prebežnikov je za Sky News povedal, da so skupino desetih odraslih in enega otroka izpustili iz pripora in predali južnokorejskim oblastem. Predstavnik na južnokorejskem veleposlaništvu v Pekingu pa je pojasnil, da bodo naredili vse, da bodo prebežnikom pomagali.