Parlament je sprejel deklaracijo o »neodvisnosti avtonomne republike Krim in Sevastopola« z 78 glasovi za od 81 navzočih poslancev. Ob tem so sporočili, da bo neodvisnost začela veljati po nedeljskem referendumu, če bodo na njem volivci podprli priključitev Rusiji.

Ukrajinski parlament je lokalno skupščino na Krimu opozoril, da ji grozi razpustitev, če ne odpove referenduma. Zadnji rok za odpoved referenduma je sreda.

V deklaraciji omenili tudi ločitev Kosova od Srbije

»Deklaracija o neodvisnosti je pomembna tako za referendum kot kasnejšo priključitev Krima Rusiji,« je za agencijo RIA pojasnil zaposlen v krimskem parlamentu. V deklaraciji so omenili ločitev Kosova od Srbije in dodali, da »enostranska razglasitev neodvisnosti dela države ne krši mednarodnega prava«.

(Foto: Reuters)

Če se bodo volivci na referendumu na Krimu in v mestu Sevastopol, ki sicer ni del republike Krim, odločili za priključitev Rusiji, se bo Krim razglasil za neodvisno in suvereno republiko, ki bo »demokratična, laična in večnacionalna država, ki bo na svojem ozemlju ohranjala mir in razumevanje med etnijami in verstvi«, piše v deklaraciji.

Ob ruščini in ukrajinščini bo uraden jezik tudi jezik krimskih Tatarov

Krimski parlament je sprejel tudi resolucijo o ponovni vzpostavitvi pravic krimskih Tatarov in njihovi integraciji v družbo. Kot je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass, so v resoluciji zapisali, da bo nova ustava republike Krim vsebovala štiri zagotovila za krimske Tatare, ki predstavljajo 12 odstotkov prebivalstva na tem polotoku na jugu Ukrajine.

Z ustavo bo jezik krimskih Tatarov postal uradni jezik ob ruskem in ukrajinskem, zagotovljena bodo imeli mesta v lokalnih svetih in drugih telesih, priznali bodo tudi njihove samoupravne organe, kot je njihov parlament, in telesa, ki jih ta tvori, so zapisali v deklaraciji.

Zračni prostor zaprt za komercialne lete

Ukrajinski parlament pa je krimskega danes opozoril, naj odpove za nedeljo razpisan referendum, ali pa območju grozi razpad, poroča Reuters. Čas za odpoved imajo do srede, kaj pa se bo zgodilo, če referenduma ne odpovedo, zaenkrat ni znano.

(Foto: Reuters)

Krim je danes še sporočil, da je zaprl zračni prostor za komercialne lete, poroča Reuters. Ukrajinsko letalo, ki je iz Kijeva letelo v Simferopol, glavno mesto regije, je moralo obrniti in se vrniti v ukrajinsko prestolnico.

Proruski aktivisti so danes zaukazali ukinitev vseh poletov z in na glavno letališče polotoka Krim v Simferopolu, razen tistih, ki povezujejo polotok in Moskvo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Proruski aktivisti so namreč zasedli kontrolo zračnega nadzora na letališču in letalu iz Kijeva niso dali dovoljenja za pristanek. Ivan, eden od aktivistov, je za AFP povedal, da so zasedli kontrolo zračnega prostora in prevzeli nadzor nad vzletno-pristajalno stezo. S tem želijo preprečiti prihod proukrajinskih aktivistov iz Kijeva na Krim.

Oblikovanje narodne garde in »do zob oborožena« Rusija

Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov je danes oznanil oblikovanje narodne garde ter mobilizacijo rezervistov in prostovoljcev v oborožene sile, poroča agencija AP. Turčinov je za oblikovanje narodne garde zaprosil ukrajinski parlament, razložil pa je, da bi garda »državo in njene prebivalce varovala pred kriminalci ter zunanjimi in notranjimi napadalci«.

Ruske sile so pred napovedanim nedeljskim referendumom sicer še utrdile nadzor nad območjem Krima, ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk, ki se bo jutri v Washingtonu sestal z Barackom Obamo, pa je države zahoda že pozval, naj Ukrajino branijo pred narodom, ki je »oborožen do zob in ima jedrsko orožje«.

(Foto: Reuters)

»Nisem pobegnil iz države«

Janukovič je na novinarski konferenci opisal, da mesta v Ukrajini nadzorujejo oboroženi možje z maskami prek obrazov. Nasilje pa naj bi naraščalo. Opozoril je, da tisti, ki so prevzeli oblast, poskušajo zanetiti državljansko vojno.

»Rad bi poudaril, da nisem pobegnil iz države,« je izjavil Janukovič in poudaril, da je legitimen predsednik Ukrajine in poveljnik vojske. »Sem živ in proti meni ni bila vložena ustavna obtožba,« je dodal. Obljubil je, da se bo, ko se bodo razmere v Ukrajini umirile, nemudoma vrnil v Kijev.

Trenutno oblast v Ukrajini je označil za vojaško hunto in opozoril, da bodo volitve 25. maja, če jih bodo izvedli, nezakonite. »Vodila jih bo hunta, ki je prevzela oblast. Vodili jih bodo ekstremisti,« je dodal in pozval mednarodno skupnost, naj jih ne podpre.

(Foto: Reuters)

Na oblasti je hunta

Janukovič je še poudaril, da je imel s svojo vlado jasen načrt, kako ohraniti dober standard v Ukrajini. »Odkar je hunta prevzela oblast, je izvajanje načrta onemogočeno. Oni bodo odgovorni za mučenje lastnih ljudi,« je pojasnil. Ob koncu kratke izjave je napovedal boljše čase za Ukrajino, saj je prepričan, da »nekateri nikoli ne bodo oslepeli«. »Slava Ukrajini! Upam, da se bodo razmere kmalu umirile,« je dejal in odkorakal iz prostora.

Janukovič se je nazadnje v javnosti pojavil 28. februarja na novinarski konferenci v Rostovu na Donu, ko je vztrajal, da ostaja legitimni predsednik Ukrajine. »Nihče me ni odstavil. Prisiljen sem bil zapustiti Ukrajino, ker je bilo ogroženo moje življenje in življenje tistih, ki so blizu mene,« je takrat dejal.

Ni neposrednih stikov med Kijevom in Moskvo

Namestnik generalnega sekretarja Združenih narodov Jan Eliasson je danes izrazil upanje, da bo v Ukrajini prišlo do zmanjšanja vojaških napetosti in okrepitve diplomatskih aktivnosti. »Preučujemo vse možnosti za začetek političnega procesa, a na žalost za zdaj ni nobenih neposrednih stikov med Kijevom in Moskvo,« je dejal.