Monijeva je opozorila, da so se ob razcvetu tekstilne industrije v Bangladešu pojavile tovarne, ki ne upoštevajo okoljskih in varnostnih standardov. »To je treba popraviti,« je poudarila.

»Bangladeška vlada deli zaskrbljenost EU, saj je za nas dragoceno vsako življenje,« je še dejala zunanja ministrica.

Monijeva se v Bruslju mudi teden dni po tem, ko je Evropski parlament opozoril Bangladeš, da bi lahko izgubil poseben trgovinski status, če ne bo upošteval smernic o delovnih pogojih. Tekstilni izdelki predstavljajo večino bangladeškega izvoza v EU.

»Mi smo na nek način sostorilci pri tem, kar se je zgodilo,« je priznal poslanec John Attard-Montalto (S&D).

Monijeva je pojasnila, da je vlada že sprejela ukrepe za izboljšanje delovnih pogojev, ustanovila je na primer vladni odbor za varnost v tovarnah in namenila sredstva za zaposlitev dodatnih 200 gradbenih inšpektorjev.

Poleg tega bangladeški parlament razpravlja o novi delovni zakonodaji, ki bo dala delavcem več pravic, med drugim pravico do organiziranja v sindikatih in pogajanj o kolektivnih pogodbah.

Toda reforme stanejo, je opozorila ministrica, ki je navedla, da bo zagotovitev varnostnih standardov v vseh tovarnah stala tri milijarde dolarjev. V prihodnjih petih letih to pomeni dodatnih deset centov na vsak od sedmih milijard kosov oblačil, ki jih bo izvozil Bangladeš.

V 161-milijonskem Bangladešu je od tekstilne industrije tako ali drugače odvisnih 20 milijonov ljudi, 5000 tekstilnih tovarn pa zaposluje štiri milijone delavcev, navaja nemška tiskovna agencija dpa.