3 milijone beguncev, še dvakrat več razseljenih

Številke – trije milijoni beguncev in 6,5 milijona razseljenih – kažejo, da je bila skoraj polovica prebivalcev Sirije v boju za življenje prisiljena zapustiti svoje domove, so zapisali v dokumentu ZN.

»Kriza v Siriji je postala največja humanitarna kriza našega časa, a svet ne naredi zadosti tako zanje kot za države, v katere so se zatekli begunci,« je poudaril komisar ZN za begunce, Antonio Guterres. Največ Sircev se je zateklo v Libanon (1,14 milijona), Turčijo (815 tisoč) in Jordanijo (nekaj več kot 600 tisoč), kažejo podatki visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR). Okoli 215 tisoč se jih je zateklo v Irak, Egipt in še nekaj drugih držav, na tisoče pa jih sploh nimajo zabeleženih v sistemu, saj se niso uradno prijavili kot begunci.

Kljub radodarnosti jim primanjkuje sredstev za pomoč

Večina beguncev jih na ciljno točko prispe izčrpanih, prestrašenih in popolnoma brez denarja. »Večina jih je bežala več kot leto dni – od ene vasi do druge, nato pa so se odločili še za ta korak,« izpostavlja Guterres. »Kažejo pa se izjemno zaskrbljujoči znaki, da je pobeg iz Sirije iz dneva v dan težji. Veliko beguncev mora plačati podkupnino na nekaterih točkah izstopa iz države, za vstop na vzhod Jordanije morajo prekupčevalcem plačati veliko denarja, da jih popeljejo na varno,« je zaključil.

Ob tem opozarja, da jim kljub radodarnosti donatorjev primanjkuje sredstev. Donatorji so prispevali za več kot 4,1 milijarde dolarjev pomoči, vendar bodo, kot navajajo v UNHCR, do konca leta potrebovali še dve milijardi, da bi beguncem zagotovili nujno potrebno pomoč.

V Siriji je bilo od začetka državljanske vojne marca 2011 ubitih že več kot 191.000 ljudi.