»V zakonu je veliko ukrepov,« je v soboto po sprejetju programa dejal italijanski premier Enrico Letta. »Številni med njimi Italijanom dajejo možnosti za izvedbo operacij, nujnih za ponovni zagon gospodarstva,« besede Lette povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Nov paket ukrepov določa tri milijarde evrov za projekte javnih del v letošnjem letu. Od tega bo kakih 600 milijonov evrov vloženih v nacionalno železniško infrastrukturo.

Okoli 100 milijonov evrov pa je bilo določenih za vzdrževanje državnih šol, je poudarila ministrica za izobraževanje Chiara Carrozza. Samo na področju infrastrukture si Italija z ukrepi obeta 30.000 novih delovnih mest.

Vlada želi tudi razbremeniti potrošnike z zmanjšanjem trošarine za energente. Računi za energijo naj bi se znižali za 550 milijonov evrov.

Davčni urad Equitalia bo proti neplačnikom davkov »za boljše odnose med državljani in državo« ravnal »brez kaznovalnega odnosa«, s čimer bo postal »davčni prijatelj, še posebej za tiste v težavah«, je medtem napovedal notranji minister Angelo Alfano.

Sicer pa zakon tudi predvideva zmanjšanje birokracije, še posebej z olajšanjem postopkov za migrante za pridobitev italijanskega državljanstva.

Parlament ima na voljo 60 dni, da zakon potrdi, čeprav bodo ukrepi v veljavo stopili nemudoma. Letta pa je napovedal še dodatne ukrepe, s katerimi naj bi olajšali zaposlovanje in se borili proti brezposelnosti med mladimi. Te je mogoče pričakovati že prihodnji teden.

Tretje največje gospodarstvo v območju evra se je v prvem letošnjem četrtletju skrčilo za 0,6 odstotka. Stopnja brezposelnosti se je aprila povzpela na 12 odstotkov, brezposelnost med mladimi pa je kar pri 40,5 odstotka.