Sodišče v sodbi, ki sicer še ni dokončna, saj se lahko v prihodnjih treh mesecih obe strani pritožita, navaja kršitve tretjega člena evropske konvencije o človekovih pravicah, ki prepoveduje mučenje in nehumano ravnanje.

Sodišče je pritrdilo pritožbi sedmih zapornikov iz dveh zaporov v Piacenzi in kraju Busto Arsizio, češ da so njihovi bivalni prostori premajhni. Namesto minimalno štirih kvadratnih metrov osebnega prostora so imeli zaporniki na voljo tri kvadratne metre prostora.

Po trije zaporniki so si namreč delili devet kvadratnih metrov velike zaporne celice, ki so bile predvidene za nastanitev največ dveh zapornikov. Zapor v Piacenzi je bil sprva predviden za nastanitev 178 zapornikov, z maksimalno obremenitvijo 376 zapornikov, a je v njem hkrati bivalo tudi 415 zapornikov.

Poleg premajhnega bivalnega prostora so na slabše bivalne razmere vplivali še pomanjkanje tople vode v daljših časovnih obdobjih ter slaba osvetlitev in prezračevanje zapornih celic, je še moč razbrati iz sodbe.

Sodišče v sodbi še ugotavlja, da je Italija že zaznala problem prenatrpanosti zaporov, s tem ko je leta 2010 razglasila izredne razmere na tem področju. O strukturnih težavah v italijanskih zaporih pa priča tudi več 100 pritožb na sodišče.

Italija bo po pravnomočnosti sodbe imela leto dni časa, da uredi razmere v zaporih.

V italijanskih zaporih je bilo po zadnjih podatkih konec leta 2011 nastanjenih okoli 66.900 zapornikov, ker močno presega zmogljivosti zaporov, ki znašajo 45.700 zapornikov.

Najhuje je v Apuliji, kjer je na vsakih 100 mest nastanjenih kar 182 zapornikov, najbolje pa na Trentinskem-Zgornjem Poadižju, kjer si vsakih 100 mest deli 72 zapornikov, je razvidno iz podatkov italijanskega državnega statističnega urada Istat.

Je pa v Italiji na 100.000 prebivalcev manj zapornikov kot v evropskem povprečju. Slednje znaša 127,7 zapornikov na 100.000 prebivalcev, v Italiji pa 112,6 zapornikov na 100.000 prebivalcev.

Kljub temu je prenatrpanost zaporov med evropskimi državami v primerjavi z Italijo večja le še v Srbiji, delež zapornikov pa v Italiji po podatkih Istata vztrajno narašča.

V zadnjih desetih letih se je število zapornikov v Italiji povečalo za več kot četrtino, precej pa se je povečal tudi delež tujih zapornikov, in sicer z 29 na 36 odstotkov vseh zapornikov.