Italija bo predsedovala v kompleksnem obdobju institucionalne tranzicije: danes začne delati nov Evropski parlament, oktobra se izteče mandat Evropski komisiji, decembra pa predsedniku Evropskega sveta in visoki zunanjepolitični predstavnici.

V času institucionalne tranzicije želi italijansko predsedstvo začeti institucionalna posvetovanja, nekakšen zdravstveni pregled evropskih institucij, pomemben tudi z vidika vprašanja izstopa Velike Britanije iz EU.

Načrt italijanskega predsedovanja temelji na novih prednostnih nalogah, ki jih je v petek potrdil vrh EU: rast, zaposlovanje in konkurenčnost, zaščita državljanov, energetska unija, unija svobode, pravice in varnosti ter krepitev vloge unije v svetu.

V ospredje rast in predvsem problem migracije

Na prvo mesto Italija postavlja rast, ki jo želi spodbuditi tudi s povečanjem prožnosti pri uveljavljanju proračunskih pravil v zameno za strukturne reforme. Priložnost za to bo ob pregledu izvajanja novih proračunskih pravil, ki se načrtuje konec leta.

V ospredju bodo tudi migracije. Italija, ki je zaradi svoje zemljepisne lege poleg Malte pod največjim migracijskim pritiskom, po lanski tragediji pri Lampedusi že vseskozi poziva k ukrepanju in članicam očita pomanjkanje solidarnosti.

Italija, ena šestih ustanovnih članic unije, bo Svetu EU predsedovala dvanajstič, nazadnje je bila za krmilom unije leta 2003.