Italija tako še vedno ni nič bliže sestavi nove vlade, kar je naloga, ki jo bo predsednik republike Giorgio Napolitano v prvi fazi najverjetneje zaupal Bersaniju.

Posvetovanja pri predsedniku Napolitanu se bodo predvidoma začela 19. marca, medtem ko se bosta senat in poslanska zbornica konstituirala 15. marca.

Bersani kot prednostne ukrepe nanizal spremembo evropske politike varčevanja, boj proti korupciji, spremembno davčne zakonodaje in drugo

Bersani je v svojem programu kot prednostne ukrepe nanizal spremembo evropske politike varčevanja v politiko spodbujanja nastajanja novih delovnih mest, boj proti korupciji, zmanjšanje števila parlamentarcev in njihovih plač, spremembo volilne zakonodaje, spremembo davčne zakonodaje itd.

Demokratska stranka je program podprla in Bersani se bo s tem programom odpravil do Napolitana po mandat za sestavo vlade. A v ozadju se že šušlja o drugih scenarijih, če Bersaniju ne uspe pridobiti parlamentarne večine za sestavo nove vlade.

V Demokratski stranki naj bi se po poročanju italijanskih medijev že pripravljali na nove predčasne volitve, na katerih pa se kot voditelja omenjata firenški župan Matteo Renzi in Fabrizio Barca, ki je bil minister v vladi Maria Montija.

Po drugi strani mnogim v stranki nove volitve niso pogodu, saj bi ob nespremenjeni volilni zakonodaji težko pripeljale do bistveno drugačnega rezultata. Tako računajo na uspešna posvetovanja pri predsedniku Napolitanu in na podporo med 163 parlamentarci gibanja Pet zvezd.

Gibanje Pet zvezd ima skoraj tretjinsko podporo ljudstva

A Grillo je v odzivu na program osmih točk dejal, da ima Bersani več skupnega z Berlusconijem kot z gibanjem Pet zvezd, zato v Demokratski stranki na podporo gibanja najbrž ne morejo računati.

Poleg tega gre gibanju na roke tudi javno mnenje. V danes v Corriere della Sera objavljeni javnomnenjski raziskavi je gibanje dobilo 29-odstotno podporo, kar je za tri odstotne točke več kot na volitvah.

Na desnici se na drugi strani še vedno zavzemajo za veliko koalicijo, ki pa ji ni naklonjen Bersani. Predsednik Napolitano bo tako imel izjemno težko delo.

O tem, kako se bo oblikoval politični prostor v Italiji in v kakšni smeri bi utegnila iti bodoča vlada, se bo sicer bolj natančno vedelo 15. marca, ko bodo morale stranke imenovati novega predsednika senata in poslanske zbornice.