Volivci Utaha so leta 2004 na referendumu poroko opredelili kot zvezo med moškim in žensko. V državi Utah živi 2,8 milijona ljudi, od katerih sta dve tretjini pripadnikov mormonske vere, ki v svoji verski doktrini še vedno ni odstopila od poligamije. Homoseksualnost pa za mormonsko cerkev ostaja greh. Mormonska cerkev je tudi izdatno financirala referendum za kratkotrajno prepoved homoseksualnih porok v Kaliforniji.

Zagovorniki pravic homoseksualcev so šli na sodišča in zvezni sodnik Robert Shelby je 20. decembra razsodil, da je prepoved porok med homoseksualci v nasprotju z zvezno ustavo. Država Utah, po njegovih besedah, ni z ničemer dokazala, da bi bile tovrstne poroke kakorkoli škodljive za tako imenovane tradicionalne poroke med moškim in žensko.

Država se je pritožila na prizivno sodišče v Denver, ki pa ni hotelo zaustaviti izvajanje Shelbyjeve odločitve do konca pritožbenega postopka. Utah je zato šel neposredno na vrhovno sodišče, kjer tovrstne izredne pritožbe za šest zveznih držav vključno z Utahom sprejema Sotomayorjeva, sicer liberalna sodnica po rodu iz New Yorka.

Pred Shelbyjem je zvezno vrhovno sodišče ZDA junija lani sprejelo dve odločitvi o pravicah homoseksualcev. Najprej je odpravilo zvezni zakon, ki je homoseksualnim parom, poročenim na ravneh zveznih držav, omogočal enake pravice, na primer glede dedovanja, kot veljajo za poročene pare različnega spola. Odpravilo pa je tudi referendumsko prepoved homoseksualnih porok v Kaliforniji.

V ZDA trenutno 17 zveznih držav in prestolnica Washington dovoljuje ali bo kmalu dovolilo poroke med homoseksualci. Za 17 dni je bil Utah 18. država in od Shelbeyjeve odprave prepovedi naprej se je tam poročilo 900 homoseksualnih parov.