»Nacionalna koalicija in predlagana vlada pod vodstvom (nedavno izbranega) Ahmada Tomeha nas ne predstavlja, niti je ne priznavamo,« so sporočile najvplivnejše islamistične uporniške skupine v Siriji. Med njimi so tako članice Svobodne sirske vojske kot bolj radikalni islamisti.

Med podpisniki sta med drugim skupina Liva al Tavhid, glavna uporniška skupina v severni provinci Alep, ter džihadistična Fronta Al Nusra. Pod izjavo sta se podpisali tudi radikalna skupina Ahrar al Šam ter skupina 19. divizija, ki se je nedavno pridružila Svobodni sirski vojski.

V izjavi so skupine pozvale k uveljavitvi islamskega prava. »Te sile pozivajo vse vojaške in civilne skupine, naj se združijo v jasnem islamskem kontekstu, ki temelji na šeriatskem pravu kot edinem viru zakonodaje,« so zapisali.

Pozvali so še k »enotnosti« in »zavračanju delitve«, pri čemer bi po njihovem prepričanju moral biti »interes naroda nad interesom vsake skupine«.

Skupine so izjavo podale, medtem ko se vse bolj stopnjuje nasilje med različnimi strujami upornikov in z Al Kaido povezano skupino Islamistična država v Iraku in Siriji, še piše AFP.

Inšpektorji ZN že drugič nazaj v Siriji

Ekipa inšpektorjev Združenih narodov, ki preučujejo obtožbe o uporabi kemičnega orožja v sirskem konfliktu, je že prispela v Damask, poročajo tuje tiskovne agencije. V državi bodo preiskali nove primere domnevne uporabe kemičnega orožja, potem ko so po prvem obisku ugotovili, da je bil v napadu 21. avgusta pri Damasku uporabljen plin sarin.

Inšpektorska ekipa je poročilo o napadu konec avgusta objavila sredi septembra. Ob tem je poudarila, da gre za vmesno poročilo, saj je obtožb o uporabi kemičnega orožja še več, nanašajo pa se na obe strani.

»Preiskati je treba 13 ali 14 obtožb,« je pojasnil vodja inšpektorjev Aake Sellström in dodal, da bi utegnili končno poročilo izdelati do konca oktobra.

Na tokratnem obisku naj bi se šestčlanska ekipa posvetila trem primerom domnevne uporabe kemičnega orožja. Gre za napada v dveh mestih severne province Alep ter napad v mestu v provinci Idlib, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Rusija in ZDA sta dosegli dogovor, da mora Sirija, če se želi izogniti mednarodnemu vojaškemu posredovanju, mednarodni skupnosti predati nadzor nad svojim kemičnim orožjem. Orožje naj bi nato do sredine prihodnjega leta nadzorovano uničili.