Zavrnjeni ministrski kandidati so bili predlagani minister za izobraževanje Mohamed Ali Nadžafi, minister za znanost in tehnologijo Džafar Mili Monfared in minister za šport in mlade Masud Sontani-far. Rohani ima sedaj tri mesece časa za zapolnitev praznih mest v vladi.

Med pomembnejšimi ministri, ki so prejeli zeleno luč parlamenta, pa sta Mohamed Džavad Zarif kot zunanji minister in Bidžan Zanganeh, ki bo vodil ministrstvo za nafto. Slednji je sicer enako mesto zasedal že v kabinetu premiera Mohameda Hatamija v letih od 1997 do 2005.

Zarif se medtem ponaša z ameriškim doktoratom na področju mednarodnega prava. V letih od 2002 do 2007 je služil kot iranski veleposlanik pri Združenih narodih. Igral je tudi vodilno vlogo v jedrskih pogajanjih med Iranom in svetovnimi silami v času od leta 2003 do 2005, ko je pogajalsko delegacijo Irana vodil Rohani.

V novi iranski vladi so sicer sami moški. Rohani je ob začetku razprave o ministrih v parlamentu spomnil na mednarodne sankcije, ki so prizadele iranski naftni sektor, prekinile dostop države do globalnega bančništva in prispevale k inflaciji, ki je bila tudi do 40-odstotna.

Tako je Rohani obljubil, da se bo njegova vlada na področju diplomacije "poskusila spopasti s tem mednarodnim izzivom, medtem ko bo branila voljo države". Iran namreč vztraja pri svojem jedrskem programu, za katerega trdi, da je povsem miroljubne narave.

Sicer pa je Rohani imenoval tudi novega prvega moža na jedrskem področju. To je postal nekdanji zunanji minister Salehi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Salehi je za tiskovno agencijo Fars potrdil, da je bil imenovan za podpredsednika in prvega moža iranske jedrske organizacije.

Salehi je v tej vlogi služil že leta 2009 in 2010, preden ga je predsednik Mahmud Ahmadinedžad postavil za zunanjega ministra. Med letoma 1997 in 2005 je bil veleposlanik Irana pri Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA).