Zahod je obtožil, da v svojem ravnanju z muslimanskim svetom uporablja "selektivnost in dvojne standarde", ter ga pozval, da je prišel čas, da se zazre sam vase in se zamisli, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zahodne države bi morale po njegovem temeljito premisliti, "kako to, da je precejšnje število posameznikov in skupin, ki zagovarjajo skrajne ideologije in izvajajo dejanja brutalnega terorja in ostudnega nasilja (...) iz druge generacije državljanov zahodnih demokracij".

Kot je nadaljeval Zarif, je grozljivo in strašljivo, ko slišiš teroriste Islamske države, ki obglavljajo nedolžne civiliste, "govoriti evropske jezike z domačim naglasom".

Razširjeno rekrutiranje radikaliziranih mladih v vrste Islamske države in drugih skrajni skupin je po njegovih besedah posledica sistemskega zanemarjanja, ki je vodilo v marginalizacijo, odtujenost in izključenost ljudi, ki so bili rojeni, so odrasli in se šolali na Zahodu.

AFP ob tem navaja ocene poznavalcev, da je s ciljem pridružiti se skrajnežem svoje domovine doslej zapustilo kakih 20.000 t.i. tujih borcev. Med njimi naj bi bilo kakih 4000 takih, ki so od leta 2012 odšli iz zahodne Evrope.

Kot je sicer še spomnil Zarif, ki ima danes v Ženevi na programu tudi pogovore o iranskem jedrskem programu z ameriškim kolegom Johnom Kerryjem, so se mnoge skrajne organizacije, ki sedaj terorizirajo Bližnji vzhod, vključno z Islamsko državo, sprva pojavile kot borke za svobodo nasproti tujim okupacijskim silam.

"Te skupine svoje začetke in rast dolgujejo kratkovidno zastavljenim varnostnim in strateškim interesom določenih regionalnih in globalnih akterjev," je poudaril. Ne da bi jih izrecno omenjal, je ZDA in zaveznicam očital, da so človekove pravice izrabile kot krinko, pod katero so skušale "transformirati regije in spodkopati vlade, ki so jih ocenile kot neprijateljske".