Epicenter potresa ob 12.44 po srednjeevropskem času je bil na globini 15 kilometrov, okoli 90 jugovzhodno od mesta Haš, v bližini meje s Pakistanom, še navaja USGS. Šlo naj bi za najmočnejši potres v zadnjih 40 letih.

Tresenje tal so čutili na celotnem Bližnjem vzhodu. Močno so ga občutili tudi v indijski prestolnici New Delhi, kjer naj bi potres zamajal visoke stavbe. Čutili na bi ga tudi v Katarju in Dubaju. Rusko gradbeno podjetje Atomstroyexport, ki je zgradilo edino iransko jedrsko elektrarno Bushehr, je že sporočilo, da elektrarna ni poškodovana.

Različni viri o številu žrtev neenotni

Trenutno še ni znano, kolikšno je število žrtev potresa, iranska policija je po pisanju Reutersa poročala o 40 mrtvih, medtem ko v Pakistanu pa za zdaj poročajo o najmanj 34 žrtvah. Reuters sicer piše, da bo to število najverjetneje naraslo na več sto, medtem pa je iranski poslanec za tamkajšnje medije povedal, da število žrtev potresa »ni visoko.« Iranski krizni center sicer do zdaj uradno še ni potrdil nobene smrtne žrtve potresa.

Jug Irana je točno pred tednom dni stresel potres jakosti 6,1. Terjal je več kot 30 življenj, na stotine ljudi pa je bilo ranjenih. Na območju, kjer so se tresla tla, se nahaja edina iranska jedrska elektrarna, ki pa naj pri tem ne bi bila poškodovana.

»Če bi se današnji potres zgodil v večjem mestu, bi bila škoda manjša«

O potresu v Iranu smo se pogovarjali s Francem Rezo Lenhartom, ki ima podjetje v Iranu. Lenhart, ki se trenutno sicer mudi v Sloveniji, je pojasnil, da območje, ki ga je danes stresel potres, ni povezano s sedežem njegovega podjetja, niti nima tam znancev ali sorodnikov. Kljub temu pa je, kot je rekel, žalostno gledati te prizore. »Danes se v Iranu ni zgodil navaden potres, kakršni se dogajajo ves čas, ampak je bil potres celotne regije. In prav zato je vse skupaj še bolj zastrašujoče. Nikoli ne veš, kdaj lahko kaj takega doleti tebe,« je za Dnevnik.si povedal Lenhart.

Kot pravi, je Iran močno potresno območje, zato so zadnja leta v mestih tudi začeli razmišljati o drugačnem načinu gradnje. Stavbe so začeli betonirati. »Novejše zgradbe so kar trdno zgrajene, zato v večjih mestih ob potresih ne prihaja do večje škode. Te slike porušenih hiš, ki jih danes gledamo po potresu, pa so prizori iz manjših mest, kjer so nekatere hiše narejene tudi iz blata. Največja groza pri tem je, da na te hiše naložijo vse kar najdejo, celo prazne palete ter les, in vse to se jim potem med potresom zruši na glavo,« še dodaja in zaključi: »Na fotografijah, ki jih po potresu gledamo na spletu, je videti, da je vse porušeno do tal. Če bi se to zgodilo v mestu, bi večina zgradb ostala neporušena.«