Ban je namreč v nedeljo zatrdil, da se je Iran zavezal, da bo na pogovorih v Švici oziroma v prizadevanjih za končanje državljanske vojne v Siriji odigral "zelo pozitivno in konstruktivno vlogo".

Z iranskim zunanjim ministrom Mohamedom Džavadom Zarifom naj bi se tudi strinjala, da je namen konference v Švici "oblikovati, z vzajemnim soglasjem, tranzicijsko vladno telo s polnimi izvršilnimi pooblastili".

A kot je sporočil Nesirky, je Iran kljub zagotovilom, ki jih je dal v pogovorih z Banom, z javno izjavo razočaral generalnega sekretarja ZN, saj je v njej nakazal, da ne sprejema sklepov konference o Siriji iz junija 2012 kot temelja za pogovore v Švici. Iranska izjava je daleč pod pričakovanji Bana, ki je zelo razočaran, je dejal Nesirky.

Opozicijska Sirska nacionalna koalicija je nato sporočila, da bo dokončno odločitev o udeležbi na mirovni konferenci o Siriji sprejela po novinarski konferenci Bana, na kateri bo "čez nekaj ur pojasnil stališče ZN do vabila Iranu". Pred tem je Banu postavila pogoj, da mora danes do 20. ure po srednjeevropskem času umakniti vabilo Iranu. V nasprotnem primeru je napovedala odpoved svoje udeležbe na konferenci.

Sirska opozicija postavila ZN ultimat: umaknite povabilo ali pa bojkotiramo konferenco

ZDA so nasprotovale udeležbi Irana na konferenci, ker ta povsem jasno ne podpira vzpostavitve prehodne vlade v Siriji, kar je ena izmed temeljnih zahtev mednarodne skupnosti. Po poročanju BBC naj bi bila ameriška administracija nad povabilom Ban Ki Moona Iranu presenečena.

Povabilo Iranu sicer velja le za uvodne pogovore v Montreuxu, na pogajanjih v Ženevi iranski predstavniki naj ne bi bili prisotni. »Kot sem že večkrat povedal, trdno verjamem, da mora biti Iran del rešitve v sirski krizi,« je dejal generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Kot je še povedal, mu je iranski zunanji minister Mohammad Javad Zarif obljubil, da bo Iran na pogovorih v Montreuxu igral »pozitivno in konstruktivno vlogo«.

Iran je sicer močan podpornik sirskega režima Bašarja Al Asada. V preteklih treh letih državljanske vojne je uradnemu Damasku pomagal z oborožitvijo, finančno pomočjo, na bojišču sirske državljanske vojne pa so se mudili tudi pripadniki Revolucionarne garde.

Iz Teherana so že sporočili, da se bodo udeležili pogovorov, ki se začnejo v sredo v Montreuxu in se bodo nadaljevali v petek v Ženevi. Sirska opozicija, ZDA in Francija so nad poslanim povabilom Iranu presenečeni. Opozicija grozi z bojkotom pogovorov, ZDA pa želijo, da se vabilo Iranu umakne. Sirski predsednik Bašar Al Asad je medtem dejal, da na naslednjih volitvah namerava kandidirati, pogovori v Ženevi pa naj bi se po njegovem mnenju osredotočili na »vojno proti terorizmu«.

Nezadovoljni v ZDA in Franciji, Rusija se s povabilom strinja

Tudi iz ZDA je prišlo opozorilo Banu, da mora vabilo umakniti - razen če Iran, ki je glavni zaveznik režima v Damasku, ne bo "javno in izrecno" podprl cilja konference, ki je doseči dogovor o oblikovanju prehodne vlade v Siriji. Kot je obenem spomnila tiskovna predstavnica State Departmenta Jen Psaki, oblasti v Teheranu tega doslej še ni storil.

Enako je danes sporočil francoski zunanji minister Laurent Fabius. "Pogoj za sodelovanje na Ženevi 2 je eksplicitno sprejetje" ciljev, zapisanih v vabilu ZN na pogovore, med katerimi je oblikovanje prehodne vlade v Siriji s polnimi pooblastili. Če neka država tega mandata ne sprejme, ne more sodelovati na pogovorih, je bil jasen Fabius.

Nasprotno pa je ruski zunanji minister Sergej Lavrov danes ponovil stališče, da bi bila konferenca brez sodelovanja Irana "farsa". "Če ne bomo zagotovili prisotnosti vseh, ki lahko neposredno vplivajo na situacijo, bo to po mojem neodpustljiva napaka," je še dejal v pogovoru z novinarji in dodal, da "polno podpira odgovoren in načelen pristop" Ban Ki Moona.

Asad se je posmehoval opozicijskim voditeljem

Sirski predsednik Bašar al Asad je v intervjuju za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da obstaja zelo velika verjetnost, da se bo na prihodnjih volitvah potegoval za nov mandat. Možnost delitve oblasti z opozicijo je zavrnil ter ocenil, da bi se morali mirovni pogovori v Švici osredotočiti na "vojno proti terorizmu".

Sirski predsednik Asad med nedeljskim intervjujem z novinarjem AFP. (Foto: Reuters)

"Ne vidim razloga, zakaj ne bi kandidiral," je v zvezi z junijskimi predsedniškimi volitvami dejal Asad. Če je javno mnenje njegovi kandidaturi naklonjeno, se ne bo obotavljal, je napovedal. "Na kratko lahko rečem, da je verjetnost moje kandidature precejšnja," je poudaril.

"Vsem je jasno, da nekatere skupine, ki bi lahko sodelovale na konferenci, še pred kratkim niso obstajale," je bil oster. "V času krize so bile ustvarjene s strani tujih obveščevalnih agencij v Katarju, Savdski Arabiji, Franciji, ZDA in v drugih državah."

"Ko sedemo za mizo s temi skupinami, se dejansko pogajamo s temi državami," je nadaljeval Asad in poudaril, da bi tako tudi zastopanost opozicije v vladi pomenilo sodelovanje vseh teh držav pri vodenju Sirije.

Asad se je tudi posmehoval opozicijskim voditeljem, ki svoje aktivnosti vodijo iz tujine. "Lani so trdili, da imajo pod nadzorom 70 odstotkov sirskega ozemlja, a niso upali priti na območja, ki naj bi jih nadzorovali," je poudaril. Prišli so "do meje za 30-minutno fotografiranje, nato pa so pobegnili. Kako naj bi bili to ministri v vladi?" je bil oster sirski predsednik.