Komisija priporoča zvišanje maksimalne zagrožene kazni za skupinsko posilstvo na dosmrtni zapor. Trenutno se kazni za posiljevalce gibljejo med sedmimi leti zapora in dosmrtnim zaporom, ki pa ga v praksi pogosto skrajšajo na od deset do 14 let zapora. Smrtne kazni komisija ne predlaga, saj da je prejela mnenja, ki so bila večinoma proti temu.

Člani komisije so sicer iz cele Indije in tudi iz tujine prejeli več kot 80.000 predlogov o spremembah zakonodaje na področju nasilja nad ženskami. Med njimi so bili npr. uvedba sedemletne zaporne kazni za prisilno slačenje ženske, tri leta zapora za zalezovanje in sedem let zapora za voajerizem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Komisija predlaga vrsto sprememb

Z namenom pospešitve sojenj posiljevalcem komisija predlaga hitrejšo obravnavo pritožbenih postopkov. Med priporočili so tudi zahteva po večji odgovornosti policije, doslednejše izvajanje zakonov in sprememba odnosa policistov, ki pritožb žrtev posilstev pogosto ne jemljejo resno.

Komisija sicer opozarja, da obstaja v Indiji institucionalni predsodek do šibkejših delov družbe. »Kar Indija potrebuje, je večja rahločutnost tistih, ki zakone izvršujejo,« je povedal nekdanji predsednik indijskega vrhovnega sodišča in član komisije J.S. Verma. Kot je dodal, naloga države ni le kaznovanje za zločine, ampak tudi preprečevanje nasilja nad ženskami.

Iz indijskega pravosodnega ministrstva so sporočili, da bo vlada poročilo komisije obravnavala čim prej.

Posiljevalcem mlade študentke grozi smrtna kazen

Brutalno posilstvo in posledična smrt 23-letne študentke v New Delhiju v sredini decembra sta šokirala Indijo in sprožila vroče razprave o zaščiti in ravnanju z ženskami v Indiji. V ponedeljek se je sicer pričelo sojenjem petim domnevnim posiljevalcem, ki jim v primeru obsodbe grozi smrtna kazen.