Medicinski pregled žrtve, ki prijavi posilstvo, med drugim vsebuje podroben ogled žrtvinega himena, podroben opis njenega zdravstvenega stanja in stanja telesa ter t.i. »test z dvema prstoma«. Slednji, kot si lahko predstavljate, pomeni, da zdravnik v spolovilo posiljene ženske vstavi dva prsta, da bi s tem ugotovil, ali je ženska »vajena spolnih odnosov«. Če dejanje stori z lahka, potem je ženska spolno aktivna, če ne, pomeni, da je devica.

»Hočete reči, da poročene ženske ne morejo biti posiljene? Da so lahko posiljene le device?« se ogorčeno sprašuje Donna Fernandes, odvetnica organizacije za boj za pravice žensk v Bangaloru. »Da ni mogla biti posiljena, ker je vajena spolnih odnosov? To je povsem nestrokoven pristop k ugotavljanju, ali se je posilstvo zgodilo ali ne.« Različni strokovnjaki dodajajo, da je omenjeni test ne le povsem nestrokoven in so njegove ugotovitve pogosto napačne, temveč tudi povsem irelevanten za primer posilstva. Tudi omenjeno opazovanje himena ženske je povsem nestrokovno, saj se določene ženske rodijo brez tkiva, če pa ga imajo, pa se lahko raztrga iz mnogih drugih razlogov, ne le s spolnim odnosom.

Odvetniki kot je Fernandesova pozivajo k spremembi medicinskega pregleda, dobili pa so tudi izredno pomembno podporo sveta, ki ga je sestavil indijski notranji minister. Komisija je pretekli teden objavila kar 600 strani dolgo poročilo, v katerem poziva po več spremembah v obravnavanju posilstev, od spremembe najvišje kazni za posiljevalce na vsaj 20 let, do tega, da bi neobravnavanje posilstva s strani policije postalo kriminalno dejanje. Prepovedali bi tudi, da pretekle spolne izkušnje domnevne žrtve, ne glede na to kakšne so, kakorkoli vplivale na sojenje napadalcem. Ugotovitve o spolni aktivnosti ženske so odvetniki napadalcev izkoriščali predvsem za to, da so izpodbijali kredibilnost in karakter žrtve.

Tudi aktivisti v Bangladešu pozivajo k umaknitvi »testa z dvema prstoma«. Več kot sto strokovnjakov, vključno z zdravniki, odvetniki, policijo in ženskimi aktivistkami so že podpisali izjavo, da »ponižujoči test ne zagotavlja nikakršnega dokaza, ki bi bil kakorkoli relevanten pri dokazovanju napada.«

Pomembno je tudi, dodajajo aktivisti, da so po celi Indiji vedno glasni pozivi, da se žrtvam posilstva nudi ne le popolno telesno temveč tudi psihično podporo. Žrtve trenutno v veliki večini primerov ne dobijo nikakršne zdravstvene oskrbe niti v primeru nosečnosti, spolno prenosljivih bolezni ali psiholoških travm. Svet je tako opozoril bolnišnice, da so odgovorne za ohranjanje žrtve pri življenju in njeno okrevanje. Najprej bi morala žrtev obiskati profesionalnega svetovalca, nato zdravnika, šele nato policijo. »Zdravljenje mora biti na prvem mestu,« zapiše poročilo, ki med drugim doda še, da bi se morala ukiniti »pravica« zdravnikov, da zavrnejo posiljeno žensko. Zavrnitev bi morala postati kaznivo dejanje, meni svet.