Bruto domači proizvod (BDP) Italije naj bi se po napovedih sklada letos skrčil za eno odstotno točko, kar je za 0,3 odstotne točke slabša napoved od jesenske. Za prihodnje leto pa napovedujejo 0,5-odstotno gospodarsko rast.

V IMF so protikrizne varčevalne ukrepe, ki jih je izpeljala tehnična vlada Maria Montija ocenili za depresivne, saj so negativno vplivali na gospodarsko aktivnost. So pa, tako v IMF, na drugi strani obrodili sadove v obliki povečanega zaupanja v italijanske javne finance in s tem znižanja stroškov financiranja dolga.

Podobne napovedi so objavili v italijanski centralni banki. Po lanskem predvidoma 2,1-odstotnem padcu BDP naj bi bila letos Italija v enoodstotni recesiji, prihodnje leto pa se pričakuje 0,7-odstotno rast.

Okrevanje gospodarstva naj bi se po ocenah centralne banke začelo v drugi polovici leta, vendar bo v precejšnji meri odvisno od strukturnih reform v smeri krepitve mednarodne konkurenčnosti države, opozarjajo.

Zaskrbljujoči so predvsem višji stroški financiranja podjetniške aktivnosti, ki jih je povzročilo dražje financiranje države, še vedno omejen dostop do posojil, šibka mednarodna menjava in padajoče domače povpraševanje ter v veliki meri še vedno šibko okrevanje gospodarske aktivnosti v mednarodnem okolju.

O še vedno slabih gospodarskih razmerah pričajo tudi podatki o propadanju podjetij. Lani je po raziskavi gospodarskega združenja Unioncamere vsak dan propadlo 1000 podjetij.

Skupaj je bilo lani ustanovljenih dobrih 380.000 podjetij oziroma 7500 manj kot leto prej. Propadlo jih je slabih 365.000 oziroma 24.000 več kot leto prej. To je eden najslabših rezultatov zadnjih let.

Še vedno bo naraščala brezposelnost, ki bi utegnila do konca leta narasti za eno odstotno točko na 12 odstotkov. Bo pa naraščanje nekoliko počasnejše kot v minulem letu, vendar se trend še ne bo obrnil, opozarjajo v centralni banki.

Zaskrbljujoče je, ker je Italija, takoj za Malto, evropska država z najvišjo delovno neaktivnostjo. Leta 2011 je dosegla 37,8 odstotka, med ženskami pa kar 48,5 odstotka.

Povečuje se tudi delež dolgotrajno brezposelnih, ki je leta 2011 že presegal 50 odstotkov vseh brezposelnih, kar je največ v zadnjem desetletju.