Francoska vlada se je v torek ob izteku pogodbenega roka odločila, da zaradi razmer v Ukrajini za zdaj Rusiji ne bo izročila dveh večnamenskih nosilk helikopterjev, vrednih 1,2 milijarde evrov. Nekaj dni pred tem pa je prišlo na dan, da si je Nacionalna fronta (FN) septembra od neke ruske banke izposodila 9 milijonov evrov. Njena voditeljica Marine Le Pen, ki bi po sedanjih anketah lahko celo zmagala v prvem (nikakor pa ne v drugem) krogu predsedniških volitev leta 2017, je v medijih pojasnila, da francoske banke denarja niso hotele posoditi, v tujini pa se je prva ponudila priložnost v Rusiji.

Le Penova je odločno zavrnila, da bi bilo to povezano z njeno prorusko politiko. »Saj mi že zelo dolgo vodimo to politiko,« je dejala in dodala: »In ne bi je spremenili, tudi če bi nam denar posodila ameriška banka.« Vsekakor je FN do posojila lahko prišla samo z odobritvijo Kremlja. Očitno pa podpiranje ruske politike v Ukrajini francoski skrajni desnici ne škodi, saj je FN zmagala na majskih evropskih volitvah, potem ko je Le Penova aprila obiskala Moskvo. Le Penova je takrat podprla rusko zahtevo po federalizaciji Ukrajine in nasprotovala evropskim sankcijam proti Rusiji.

Skupni sovražnik je EU

Tudi številne druge skrajno desne stranke v EU privlačijo Putinova avtoritarnost, konservativnost in opiranje na tradicijo, morda pa tudi nasprotovanje ZDA, ki naj bi Evropi vsiljevale svoj »neavtentičen« način življenja. Ruski predsednik bi moral biti s svojim nasprotovanjem liberalnemu individualizmu zgled za Evropo, ki naj bi jo ogrožala moralno razsulo in razpad tradicionalnih vrednot. Predvsem pri Le Penovi je v ozadju zavezništva s Putinom nasprotovanje EU oziroma želja po njeni slabitvi ali celo rušenju ter po vzpostavitvi nekdanjega sistema nacionalnih držav. Tudi drugod v EU je skrajna desnica proti Bruslju, ki si prizadeva na vse načine preprečiti njeno zmago v posameznih državah članicah. Putin pa si prizadeva za slabitev EU predvsem zato, ker bi njena enotna energetska politika lahko škodovala interesom Rusije.

»Bruselj naj namesto tega, da igra vlogo ameriškega lakaja, raje razvije dobre odnose z Moskvo in pokaže razumevanje za njene interese,« je dejal Heinz-Christian Strache, voditelj (nekdaj Haiderjeve) Svobodnjaške stranke, ki je letos na evropskih volitvah dobila petino glasov. Ruski zavezniki v EU so še skrajnodesničarski in separatistični Vlaams Belang v Belgiji, Severna liga v Italiji ter skrajna desnica v Bolgariji, Nemčiji in Grčiji. Na Madžarskem se Moskva lahko opira ne le na skrajno desno stranko Jobbik, ki je na letošnjih parlamentarnih volitvah dobila celo petino glasov, ampak tudi na desničarskega voditelja države Viktorja Orbana, ki se zgleduje po Putinu. Skratka, danes je drugače kot nekoč, ko so bile levičarske stranke, to je komunisti, glavni trojanski konj Moskve v Evropi, to skrajna desnica. Izjema pri tem so češki socialni demokrati, saj sta v zadnjem času, očitno zaradi gospodarskih interesov, Putinu naklonjena njihov predsednik države Miloš Zeman in premier Bohuslav Sobotka. Zeman poudarja, da gre v Ukrajini za državljansko vojno in da so zahodne sankcije proti Moskvi krivične.