Konvoj bi lahko v Ukrajino vstopil prek mejnega prehoda v bližini Luganska, kjer bi ga pregledali ukrajinski cariniki in predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Pot bi nadaljeval prek ozemlja, ki ga nadzorujejo proruski separatisti, v Lugansku pa bi nato pomoč razdelili predstavniki Rdečega križa, je pot, ki jo predlaga Kijev, opisal tiskovni predstavnik predsednika Petra PorošenkaSvjatoslav Cegolko.

Nova ponudba pomeni, da je Kijev odstopil od svojih predhodnih zahtev, da mora ruska pomoč prečkati mejo v regiji Harkov, ki jo nadzirajo vladne sile, in sicer potem, ko bi jo pretovorili na tovornjake Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC). Rusija je ta predlog zavrnila.

Njen konvoj je proti Ukrajini krenil v torek. Okoli 280 kamionov s humanitarno pomočjo prevaža 400 ton žit, 100 ton sladkorja, 62 ton otroške hrane, 54 ton medicinske opreme in zdravil, 12.000 spalnih vreč in 69 prenosnih električnih generatorjev.

Pomoč je namenjena civilistom, ujetim v spopadih na vzhodu Ukrajine, ki so ga zavzeli proruski separatisti. V Lugansku so sto tisoči ostali brez elektrike in vode. Prekinjene so telefonske in internetne povezave, izčrpane so zaloge goriva, večina trgovin je zaprtih.

Humanitarni konvoj je v torek na Zahodu in v Ukrajini povzročil val skrbi in opozoril, češ da naj bi Rusija konvoj izkoristila za vojaško intervencijo.