Okoli konvoja se zapleta

"Ne bomo dovolili, da bi humanitarno pomoč spremljali rusko ministrstvo za izredne razmere ali ruski vojaki," je na novinarski konferenci v Kijevu poudaril pomočnik predsednika Petra Porošenka, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ukrajinska vlada je že v ponedeljek dala vedeti, da bi lahko Rusija zgolj sodelovala v mednarodni humanitarni operaciji pod vodstvom Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC), ki bi bila namenjena izključno mestu Lugansk, za kar je Porošenko dobil podporo ZDA in EU.

Še vedno ni potrditve, da so izpolnjeni strogi pogoji

Da stvari okoli konvoja 280 tovornjakov s humanitarno pomočjo, ki je ponoči že krenilo proti vzhodni Ukrajini, niso jasne, kaže tudi današnje sporočilo ICRC.

Humanitarna organizacija je namreč danes v Ženevi navedla, da je pripravljena koordinirati dostavo pomoči iz Rusije, da pa še vedno čaka na potrditev, da bodo pri tem izpolnjeni njeni strogi pogoji. Dokončne zelene luči tako ICRC še ni prižgal.

ICRC je v ponedeljek Ukrajini in Rusiji predložil pogoje za sodelovanje pri dostavi pomoči, pri čemer je izpostavil spoštovanje temeljnih načel te organizacije, ki so nevtralnost, nepristranskost in neodvisnost.

Zahteval je tudi, da mu ruske oblasti vnaprej predajo vse potrebne podrobnosti glede pomoči, vključno z obsegom in vrsto izdelkov ter pogoji transporta in skladiščenja. Poleg tega pa morajo vse vpletene strani zagotoviti varnost osebja in vozil ICRC.

Razmere se spreminjajo iz ure v uro

Tiskovna predstavnica ICRC Anastasia Isyuk je danes poudarila, da ICRC še vedno čaka na "kvalifikacijo določenih tehničnih podrobnosti", vključno glede vrste in obsega pomoči ter glede varnostnih zagotovil za osebje organizacije.

Za zdaj po njenih besedah ni jasno, kako hitro bi lahko operacija s privolitvijo ICRC stekla. "Razmere se spreminjajo iz ure v uro, tako da je zelo težko podajati napovedi," je dodala.

(Foto: Reuters)

Velika zaskrbljenost zaradi možnosti enostranske ruske misije v Ukrajini

V zvezi s konvojem se je danes oglasila tudi evropska komisarka za humanitarno pomoč in krizno odzivanje Kristalina Georgijeva. Rusiji je sporočila, da mora vsakršna dostava pomoči spoštovati načela nevtralnosti nepristranskosti in neodvisnosti. Zaščiti pa je treba tudi suverenost Ukrajine, je dodala po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.

Francoski predsednik Francois Hollande je medtem v telefonskem pogovoru ruskemu kolegu Vladimirju Putinu v zvezi s konvojem izrazil veliko zaskrbljenost zaradi možnosti enostranske ruske misije v Ukrajini. Kot je poudaril, lahko kakršna koli humanitarna operacija na ukrajinskem ozemlju poteka zgolj ob odobritvi ukrajinskih oblasti. Izvedena pa mora biti v večstranskem okviru, pod okriljem ICRC, so Hollandove besede po poročanju AFP še povzeli v njegovem uradu.

Znova hudi spopadi v okolici Donecka

V okolici Donecka na vzhodu Ukrajine se nadaljujejo hudi spopadi med ukrajinskimi silami in proruskimi separatisti. Ukrajinska vojska je sporočila, da je zasedla strateško pomembno cesto med Doneckom in krajem Gorlivka. Na obeh straneh pa naj bi padlo večje število borcev, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Da je ukrajinska vojska zasedla strateško prometno povezavo med Gorlivko in Doneckom, so potrdili tudi uporniki. Vojska naj bi v akciji uporabila tudi topništvo in letalstvo. Na drugi strani so separatisti sporočili, da so pri kraju Krasni Luč obkolili enoto ukrajinskih vojakov.

Obe strani sicer poročata tudi o hudih bojih v okolici kraja Mjusinsk v bližini Luganska, kjer ukrajinska vojska nadzoruje več pomembnih prometnic. Boji potekajo tudi v okolici kraja Ilovajsk jugovzhodno od Donecka, še navaja dpa, ki poroča, da je več topniških izstrelkov znova priletelo tudi v stanovanjska območja v Donecku.

V Kijevu so sporočili še, da je bila ukrajinska vojska napadena tudi na območju meje z Rusijo in da so na njene položaje izstrelki prileteli z ruske strani. V Moskvi so te očitke že zavrnili in jih vrnili, češ da je v torek več granat iz Ukrajine končalo v bližini hiš, ki so na ruski strani meje, še poroča dpa.

V spopadih je doslej umrlo vsaj 1500 ljudi

V spopadih, ki na vzhodu Ukrajine potekajo že od sredine aprila, je doslej umrlo vsaj 1500 ljudi. Številni ljudje so bili primorani zapustiti domove, mnogi izmed njih so pobegnili v Rusijo.

Ukrajinska vojska je v zadnjih dneh obkolila Doneck, a v mestu brez elektrike in hrane so še vedno ujeti domačini.