V poročilu, ki so ga predstavili po nedavnem brutalnem skupinskem posilstvu 23-letne študentke v New Delhiju, HRW priporoča, da oblasti postanejo bolj obzirne do žrtev.

»Policija, medicinsko osebje in drugi predstavniki oblasti otroke, ki zberejo pogum in prijavijo spolno zlorabo, pogosto ignorirajo ali odslovijo,« je ob predstavitvi poročila dejal regionalni direktor HRW Meenakashi Ganguly. »Namesto tega se z žrtvami pogosto grdo ravna in se jih ponižuje.«

Dvainosemdeset strani dolgo poročilo opisuje, da so otroci pogosto prisiljeni v »preizkus s prsti«, s katerim naj bi ugotovili njihovo spolno preteklost, čeprav forenzični izvedenci trdijo, da pregled nima znanstvenega pomena.

Med stotimi primeri opisanimi v poročilu, je tudi triletna deklica, ki je še ure po zdravniškem pregledu trpela hude bolečine. »Moja hčerka šest do osem ur po pregledu zaradi hudih bolečin ni mogla urinirati,« je HRW povedala njena mama. Ganguly je dejal, da je treba odpraviti prav take »zlorabe« in pozval k takojšnji reformi kazensko-pravnega sistema.

Mnoge kritike, zajete v poročilu, so podobne kritikam protestnikov. Brutalno skupinsko posilstvo, za katero je osumljenih šest moških, je sprožilo proteste po vsej državi in razmislek o odnosu Indijcev do spolnih zlorab.

Število prijavljenih spolnih zlorab v Indiji naj bi predstavljalo le delček vseh zlorab, saj so žrtve pogosto preveč prestrašene, da bi napad prijavile.

»Zlorabljenim otrokom ali njihovim sorodnikom je že tako težko prijaviti zlorabo in poiskati pomoč. Namesto da bi k primerom pristopali obzirno, oblasti žrtve pogosto ponižujejo in dodatno travmatizirajo,« je povedal Ganguly.

V Indiji so spolne zlorabe otrok pogoste doma, v šolah in domovih za otroke in mladostnike. Kritiki pa pravijo, da je zelo malo storilcev obsojenih.

Najbolj odmevna je bila obsodba dveh Britancev, ki sta leta 2011 dobila šest let zapora za zlorabo fantov v zavetišču, ki sta ga vodila v Mumbaiju. Sodba je bila izrečena šele deset let po tem, ko so bile vložene prve prijave.