Kot je pojasnilo sodišče, je primer zastaral in nekdanji visoki uradnik obveščevalne službe ostaja na Hrvaškem. Proti njemu so odpravili tudi varnostne ukrepe, ki so jih uvedli, potem ko so ga po prijetju izpustili, da se lahko brani s prostosti.

Sodelovanje pri umoru

Nemčija je zahtevala izročitev Mustača in Perkovića zaradi sodelovanja pri umoru hrvaškega izseljenca na Bavarskem leta 1983.

Današnja odločitev je nekoliko presenetljiva, ker je zagrebško sodišče v sredo nepravnomočno odločilo, da Perkovića lahko izročijo Nemčiji. Sodišče tako ni upoštevalo stališče Perkovićeve obrambe, da je prišlo do absolutnega zastaranja primera.

Perkovićev odvetnik Anto Nobilo je napovedal, da se bo najprej pritožil na hrvaško vrhovno, če bo potrebno, pa tudi na ustavno sodišče.

Prijeli so ju 1. januarja

Mustača in Perkovića so prijeli 1. januarja letos, potem ko je Hrvaška razveljavila časovno omejitev za izročitev svojih državljanov na podlagi evropskega pripornega naloga. Nekaj dni potem so oba izpustili na prostost do pravnomočne odločitve o izročitvi.

Večina političnih akterjev na Hrvaškem je bila zadržana v odzivih na nepravnomočno odločitev sodišča v primeru Perković. Sicer je časnik Jutarnji list danes objavil izjavo neimenovanega vira iz hrvaške vlade, ki je kritiziral sodišče, da ne izvaja hrvaških zakonov, ter da gre za »državni udar z vodno pištolo«.

Ogrožanje neodvisnosti sodišč

Predsednik vrhovnega sodišča Branko Hrvatin je ocenil, da gre za nedopustni poskus nespoštovanja in omalovaževanja pravosodne veje oblasti ter da ogroža neodvisnost sodišč.

Hrvaški premier Zoran Milanović je v preteklih mesecih večkrat zatrdil, da je prišlo do zastaranja primera na Hrvaškem ter da Perkovića ne bo mogoče izročiti Nemčiji.

Omejitev izročitve so razveljavili

Levosredinska saborska večina je le nekaj dni pred vstopom države v Evropsko unijo omejila izročitev hrvaških državljanov zgolj za kazniva dejanja, storjena po avgustu 2002. Po večmesečnem sporu z Brusljem, ki je zagrozil tudi s sankcijami, so omejitev razveljavili 1. januarja letos.

Hrvaška opozicija in del medijev trdijo, da je bila omejitev le poskus, da bi preprečili izročitev Perkovića. Odločitev sabora iz konca junija lani so označili kot »lex Perković«.