Kot so zapisali na spletni strani ministrstva, bodo obenem začeli z distribucijo zdrave krme kmetijam, na katerih so našli mleko s povišanimi vrednostmi aflatoksinov. Pričakujejo, da bodo krave po prehrani z zdravo krmo v petih dneh znova ponujale zdravstveno neoporečno mleko.

Vodilni proizvajalci mleka so konec prejšnjega tedna začasno prekinili odkup mleka z več kot 400 kmetij v Slavoniji, kmetijski minister Tihomir Jakovina pa je v nedeljo napovedal, da bo država pomagala kmetom.

Po teh napovedih naj bi ministrstvo s proračunskim denarjem nadomestilo škodo kmetijam, na katerih je v petih dneh propadlo približno 350.000 litrov mleka. Medtem so nadaljevali z okrepljenim nadzorom mleka zaradi aflatoksinov, tudi na strošek ministrstva. Za reševanje krize z aflatoksini je vlada namenila pet milijonov kun (670.000 evrov).

Kje so našli povečano koncentracijo alfatoksina?

Povečano koncentracijo aflatoksina so v nekaterih vrstah mleka vodilnih hrvaških proizvajalcev, kot sta Dukat in Vindija, našli v začetku februarja, ko so ga tudi umaknili s prodajnih polic.

Nato so povečane vrednosti škodljivih snovi našli tudi pri nekaterih drugih domačih in tujih proizvajalcih, med drugim tudi v trajnem mleku blagovne znamke Mercator, ki ga za slovensko trgovsko verigo proizvajajo v Tuzli v BiH.

Združenja kmetov so danes zahtevala nujno srečanje s premierom Zoranom Milanovićem in še nekaterimi ministri zaradi številih težav, s katerim so soočajo hrvaški kmetje. Kot so danes poudarili, je zaradi slabega finančnega stanja med večino kmetov vprašljiva tudi letošnja setev. Če srečanja ne bo do konca februarja, kmetje napovedujejo proteste za 4. marec.