»V Zagreb že cel dan prihajajo evropski državniki, ki jih tukaj pričakujejo z velikim vznemirjenjem, pa tudi z malo razočaranja zato, ker je Angela Merkel odpovedala obisk. Toda ljudje, s katerimi sem sam govoril, se s tem ne ukvarjajo kaj dosti. Ena točka tega, kar so si Hrvatje želeli leta 1991 je zdaj uresničena in nekateri uporabljajo zdaj visokoleteče besede, govorijo, da se ponovno pridružujejo evropski družini in novi Babiloniji, kjer se govori 30 jezikov, drugi pa pravijo, da lahko končno zaživijo kot normalni ljudje, da so dobili to, kar so si vsi želeli že dolgo časa,« nam je z osrednjega zagrebškega trga sporočil Hladnik Milharčič. Zdi se mu, da je nocojšnji preskok tudi ena od verifikacij normalnosti Hrvaške, »da je Hrvaška država kot vse druge, posebna le v tem, da je članica EU in tega se ljudje veselijo«.

Obmejna praznovanja od Madžarske do Jadrana

Hladnik Milharčič je bil popoldne v Zagorskih selih, vasici na hrvaški strani, na drugi, slovenski strani, pa je Podčetrtek. »Tam je bilo zelo prisrčno, potekalo je praznovanje veselja dveh krajev, Podčetrtka in Zagorskih sel, ki ju loči meja. Ta jih je pred dvajsetimi leti hudo razdvojila, so mi povedali. Zelo so si želeli hrvaške vključitve v Evropsko unijo, zato ker jim je meja povzročila zgolj sitnosti. Zato so se prišli v Zagorska sela veseliti tega, da bo tam plapolala evropska zastava,« opisuje Hladnik Milharčič in dodaja, da sta se dogodka udeležila tudi župana obeh strani, nekaj ministrov in veleposlaniki.

»Kar pa je bilo prisrčno, je bilo to, da je prišlo tja okoli tisoč, če ne več, vaščanov iz obeh vasi. To niso veliki kraji, Podčetrtek ima 800 prebivalcev, Zagorska sela ravno nekaj takega. Organizirali so svoje praznovanje, ki je potekalo s popolnoma lokalnimi instrumenti, folklornimi skupinami, prepevanjem in skupnim veseljačenjem. Če je bilo tam kakšno sporočilo, je bilo to, da so te meje naveličani že dvajset let in se veselijo, da je ni več: 'Če je bilo treba Hrvaško priključiti EU zato, da mi nimamo sitnosti na meji, potem še toliko bolje',« je pojasnil Dnevnikov novinar. Dodal je, da so mu tudi z agotovili so mi tudi, da je ob vsej meji, od Madžarske pa do Jadranskega morja podobno in da bodo skupaj praznovali tudi v piranski občini in Bujah na drugi strani ter se veselili tega, da na Dragonji ne bo več meje. »Kar je paradoksno pri vsem tem, je da so se ljudje pred 23 leti zelo veselili, da je tukaj nastala meja, zdaj pa se zelo veselijo, da je ni več,« razmišlja Hladnik Milharčič.

Enega takšnega obmejnega praznovanja med krajema Razkrižje in Štrigovo se je danes udeležil tudi Dnevnikov novinar Aleš Gaube.

Zanimivo bo tudi pri Vukovarju

Kot poudarja Hladnik Milharčič, bo zanimivo tudi na popolnoma drugem koncu Hrvaške, pri Vukovarju. »Tam se ljudje veselijo tega, da so se meje Evrope premaknile. Od EU pričakujejo to, kar smo od nje pričakovali tudi mi – varnost in blagostanje. In zdaj se jim ne da poslušati, da imajo morda nekoliko pretirane ideje okoli tega, kaj ta vstop pomeni. Če se jih kaj vpraša, odgovarjajo, da naj jim pustimo to veselje. Za zdaj jim popolnoma zadošča, da bodo lahko potovali po Evropi tako kot mi, s problemi pa se bodo ukvarjali potem, ko bodo ti prišli.«

Na samem trgu Bana Jelačiča so pripravljeni odri in ograje, vendar se malo po 19. uri ni dogajalo še nič posebnega, nam je še povedal. »V Zagrebu se bo zvečer odvilo eno veliko formalno veselje s koncerti, govori, odvijanjem in ponovnim privijanjem tabel …«

V Zagrebu danes ni videti nobenih nasprotnikov vstopa Hrvaške v EU. »Zagreb si je dal veliko opravka s tem, da zagotovi vsem, da je varno mesto in je tukaj razporedil veliko policije, vojaške policije ter takih in drugačnih enot. Mislim, da tudi ni nekega posebnega veselja, da bi se negodovalo. Evroskeptiki zagotovo so, ampak jih danes ne bo videti. Hrvatje so dočakali nekaj, na kar so čakali dolgo časa, in zdaj niti nočejo poslušati, da imajo morda o tem napačne predstave,« je zaključil Hladnik Milharčič.

V Zagrebu praznično vzdušje

Godbe na pihala, rokerji, simfoniki in folklorne skupine zabavajo tisoče ljudi, ki so prišli na osrednji zagrebški trg proslaviti zgodovinski vstop Hrvaške v Evropsko unijo. Na trgu prevladujejo barve EU, modra in rumena, v multimedijskem kulturno-zabavnem programu na več odrih pa se bo izmenjalo slabih 700 izvajalcev.

Trg bana Josipa Jelačića so državljani napolnili v slabih dveh urah, na prihodih iz okoliških ulic so jih pregledali policisti, ki skrbijo za varnost. Na trgu je več odrov, prostor pa je razdeljen tudi s policijskimi ograjami.

Evforije med obiskovalci ni zaslediti, sicer pa dobrega vzdušja in zabave ne manjka. Videti je tako hrvaške kot zastave EU, nekateri izmed obiskovalcev pa imajo obraze pobarvane v razpoznavne hrvaške rdeče-bele kvadratke.

Bratuškova v poslanici Hrvatom izrekla dobrodošlico v EU

Slovenija se iskreno veseli članstva Hrvaške v Evropski uniji, ker odpira nove perspektive za sodelovanje in novo kakovost za odnose med državama, je v poslanici ob vstopu Hrvaške v EU zapisala premierka Alenka Bratušek. Prepričana je, da bosta državi oblikovali odnose tesnega zavezništva na številnih področjih skupnega interesa znotraj EU.

Premierka je zapisala, da so pretekla leta, kar zadeva dvostranske odnose med Slovenijo in Hrvaško, pokazala, da znamo in zmoremo v najtežjih trenutkih v dobri veri sprejeti najbolj pogumne odločitve in se truditi za njihovo uresničitev v dobro sobivanja naših narodov.

Bratuškova je izrazila tudi zadovoljstvo, da se je državama uspelo sporazumeti o arbitražnem sporazumu glede mejnega vprašanja ter Memorandumu o razumevanju glede LB na Hrvaškem. "Prepričana sem, da smo z določitvijo načina reševanja teh dveh odprtih vprašanj na najboljši možni način odpravili nesoglasja in težave, ki so obremenjevale naše odnose," je dodala.

Preberite še:

- Omerzel in njegov hrvaški kolega Dončić pozdravila vstop Hrvaške v EU

- Razkrižje in Štrigovo bo po 22. letih ponovno združila Evropska unija (foto)

- Video komentar Andreja Brstovška: Po vstopu v EU bo položaj Hrvaške utrjen

Hrvaško do vstopa v EU loči le še nekaj ur

Hrvaška vlada je povabila državljane, naj v čim večjem številu pridejo na proslavo, na kateri bodo pripravili bogat multimedijski kulturno-zabavni program na več odrih. Uradni del slovesnosti se bo sicer začel ob 23. uri, ko bodo navzoče nagovorili predsednika hrvaške vlade in države, Zoran Milanović in Ivo Josipović, ter vrsta gostov iz EU z Barrosom in Van Rompuyem na čelu.

Ob polnoči je predvidena izvedba neformalne himne EU, Beethovnove Ode radosti, izvajanju katere na osrednjem zagrebškem trgu se bodo po video povezavah pridružili tudi pevski zbori iz štirih drugih hrvaških mest. Zabavni program na trgu se bo nadaljeval še nekaj ur po polnoči.

Goste je danes že sprejela hrvaška ministrica za zunanje zadeve Vesna Pusić. Ta je je na današnji novinarski konferenci v Zagrebu že čestitala hrvaškim državljanom za vstop v Evropsko unijo in se zahvalila vsem, ki so prišli na današnjo proslavo.