Matić je napovedal, da bodo odlikovanje podelili tako živim kot umrlim herojem vojne, "najboljšim med najboljšimi".

"Nekateri ljudje, ki si zaslužijo to odlikovanje, še živijo, saj ni treba umreti, da bi postal heroj," je izjavil Matić za RTL, ki je osrednjo večerno informativno oddajo predvajala v živo iz Vukovarja.

Hrvaški minister je še povedal, da je s petkovo oprostilno sodbo Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju Jugoslavije v Haagu generaloma Gotovini in Markaču končana tudi vojna.

Obračamo se v prihodnost

"Obračamo se v prihodnost, a obenem bomo nadaljevali iskanje pogrešanih oseb in skrbeli za najtežje vojne invalide ter za otroke umrlih vojakov," je dejal minister, ki se je sam boril v Vukovarju in je nato kot ujetnik devet mesecev preživel v zaporih v Srbiji. Za zasluge je bil večkrat odlikovan.

Matić se je udeležil nedeljskega shoda ob 21. obletnici vukovarske tragedije, ki je bil letos najbolj obiskan doslej. Hrvaški mediji so poročali, da se je približno 60.000 državljanov z vseh koncev države sprehajalo po mestu od bolnišnice do spominskega pokopališča, med njimi je bil tudi Markač.

Gotovino pričakujejo še v Vukovarju

Na ta način so se spomnili žrtev padca Vukovarja pred 21. leti, ko so mesto 18. novembra 1991 po trimesečnem obleganju zasedle enote tedanje jugoslovanske armade in srbskih prostovoljcev, ki so potem zagrešile številne vojne zločine.

V Vukovarju so v nedeljo pričakovali tudi Gotovino, a se je ta odločil, da bo nedeljo preživel z družino in se udeležil maše v romarskem središču v Mariji Bistrici. Napovedal je, da bo Vukovar obiskal v prihodnjih dneh.

Gotovina kot preimer?

Medtem so na Hrvaškem že začeli ugibati, ali se bo Gotovina dejansko vključil v politično življenje. Že njegov prvi nagovor po prihodu iz Haaga so ocenili kot izjemno političen. Na spletnem družbenem omrežju Facebook pa je odprtih več strani, na katerih hrvaški državljani predlagajo Gotovino za predsednika ali premiera.

Zaenkrat ga bodo predlagali za odlikovanje heroja vojne, ki so ga poimenovali po enem najbolj znanih poveljnikov obrambe Vukovarja Blagu Zadru. Zadro je umrl v boju za Vukovar, njegovo ime pa ima tudi štabna šola hrvaške vojske.

Hrvaški mediji so v nedeljo povzeli tudi izjave bivšega polkovnika nekdanje JLA Veselina Šljivančanina, ki je na haaškem sodišču obsojen vojnih zločinov po zasedbi Vukovarja.

Srbiji lekcija o dostojanstvu

Šljivančanin je pozdravil oprostilno razsodbo haaškega sodišča za Gotovino in Markača ter jima čestital, ker ju hrvaška država slavi kot heroja.

Bivši polkovnik jugoslovanske vojske je v beograjskem časniku Alo primerjal odnos Hrvaške in Srbije do svojih častnikov ter pohvalil odnos hrvaških oblasti, države in državljanov do svojih generalov. Poudaril je, da je Hrvaška dala Srbiji lekcijo o tem, kaj pomeni dostojanstvo.