Aktivisti so na spletu objavljali fotografije uničenih hiš in pogorelih avtomobilov, ki naj bi bile posnete po zračnih napadih na Alep, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Število mrtvih pa bi po navedbah observatorija lahko še naraslo, saj so bili številni ranjeni, nekateri so tudi v kritičnem stanju.

Medtem je sirska državna televizija poročala, da so vladne sile v Alepu posredovale proti "oboroženim teroristom". Poročila iz Sirije sicer neodvisne strani težko preverijo.

Alep je že leto in pol žarišče spopadov med silami sirskega predsednika Bašarja al Asada in številni uporniškimi skupinami. Nekdaj gospodarska prestolnica države je od pričetka ofenzive upornikov julija lani utrpela obsežno uničenje.

Da bi se tovrstno uničevanje in poboji končali, v Ženevi za januar pripravljajo novo mirovno konferenco o Siriji. A vsi niso optimistični. Po oceni francoskega zunanjega ministra Laurenta Fabiusa ženevski konferenci grozi, da ne bo dosegla napredka pri naporih za končanje sirske državljanske vojne.

"Delamo na tem, da bi bila uspeh, a žal je dvomov veliko. Glede Sirije sem namreč zelo pesimističen," je dejal Fabius po poročanju francoske tiskovne agencije AFP in dodal, da se je zmerna opozicija znašla v kočljivi situaciji.

S tem je imel v mislih neenotnost sirske opozicije, ki jo sestavljajo po eni strani dokaj zmerna Svobodna sirska vojska, ki jo Zahod podpira, in številne skrajne islamistične skupine, ki se pogosto poslužujejo neupravičenega nasilja.

Na mednarodni mirovni konferenci v Ženevi 22. januarja naj bi prvič doslej sirska vlada in opozicijski uporniki sedli za skupno mizo in se začeli pogajati o mirni rešitvi konflikta. Ključen cilj je oblikovanje prehodne vlade.

Hrvaška ne bo pretovorila sirskih kemičnih snovi

Snovi za izdelavo kemijskega orožja iz Sirije ne bodo pretovorili v hrvaških vodah, temveč se bo to najverjetneje zgodilo nekje v Italiji, je danes izjavil hrvaški premier Zoran Milanović. Pred tem je nedavno napovedal možnost transporta kemičnega orožja prek Hrvaške.

Čeprav je bila Hrvaška na to pripravljena kot članica EU in zveze Nato, naj bi prošnjo na Hrvaško naslovili razmeroma pozno in jo je vmes že sprejela Italija, je na Reki povedal Milanović, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Pred dnevi je sicer Milanović razkril, da Hrvaška sodeluje v pogajanjih o morebitnem transportu sestavin kemičnega orožja iz Sirije preko Sredozemlja.

Medtem domnevno na Cipru dve ladji, norveška in danska, čakata na odobritev, da lahko prevzameta del sirskega kemičnega orožja, ki ga mora Sirija umakniti iz države in uničiti. Te snovi naj bi ZDA uničile v mednarodnih vodah na ladji vojne mornarice z uporabo hidrolize.

Načrt za kemično razorožitev Sirije je po rusko-ameriškem dogovoru Varnostni svet Združenih narodov potrdil septembra. Za izvedbo načrta je odgovorna Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW).