Omerzel je med drugim menil, da Hrvaška s svojim vstopom v EU prevzema velik del odgovornosti, ki jo ta terja od svojih članic. EU namreč nič ne podari, je pa kot veliko tržišče območje izrednih priložnosti in izrednih izzivov, je ocenil.

Ker sta se današnje slovesnosti udeležila tudi njegova hrvaška kolega, minister za promet Dončić in minister za turizem Darko Lorencin, jima je v nadaljevanju svojega govora svetoval, da naj bodo Hrvati znotraj EU aktivni in naj se udeležujejo srečanj evropskih ministrov. Saj v EU šteje vsak glas, je pojasnil.

Ker argumentirane in dobre ideje po njegovem v EU padejo na plodna tla, je predlagal, da slovenski in hrvaški predstavniki v EU združijo moči in znotraj EU skupaj nastopijo močnejši, je še povedal Omerzel in končal, da bosta obe sosednji državi pri sodelovanju v EU rabili tudi nekaj športne sreče.

Prihodnost Hrvaške v EU odvisna od nje same

Kot je dejal hrvaški minister Dončić, bodo nekatere reči z vstopom Hrvaške v EU za njene državljane dobile nov pomen, kakšna bo prihodnost Hrvaške v EU, pa je odvisno od nje same, je hkrati opozoril.

Evropa je klub, ki obljublja, ki daje, in tudi klub, v katerem se je treba boriti za lastne koristi, je dodal in nadaljeval, da se bo Hrvaška za lastne interese lažje borila skupaj s prijateljsko Slovenijo in z drugimi manjšimi državami, je še dejal Dončić.

Med današnjimi govorci je bil tudi slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk, ki je poudaril, da se Slovenija njenega vstopa v EU veseli skupaj s Hrvaško in da sta državi imeli dvajset let skupno mejo le za to, da bi jo nekoč lahko podrli.

Slovesnost so pripravili občina Podčetrtek in hrvaški Krapinsko-zagorska županija ter občina Zagorska Sela, poleg navedenih ministrov in ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanka Stepišnika pa so se je udeležili še politiki in gospodarstveniki z obeh strani meje ter območni slovenski in hrvaški župani, ki bodo v večernem delu prireditve odigrali prijateljsko nogometno tekmo.

Občini Podčetrtek in Zagorska Sela na hrvaški strani sta se leta 2002 dogovorili o vzpostavitvi posebne turistične cone, ki turistom, popotnikom in izletnikom na pešpoteh, kolesarskih stezah in vodnih poteh olajšuje prečkanje državne meje. Obsega naselja v maloobmejnem pasu od jeza na bodočem Vonarskem jezeru pri naselju Vonarje v Sloveniji in Harina Zlaka na hrvaški strani, do maloobmejnega prehoda Sedlarjevo na slovenski oz. Plavič na hrvaški strani.

Pusićeva čestitala hrvaškim državljanom za članstvo v EU

Podpredsednica hrvaške vlade in zunanja ministrica Vesna Pusić je na današnji novinarski konferenci v Zagrebu čestitala hrvaškim državljanom za vstop v Evropsko unijo in se zahvalila vsem, ki so prišli na današnjo proslavo. V slovenski delegaciji, ki jo bo vodil predsednik države Borut Pahor, bosta tudi ministra Karl Erjavec in Uroš Čufer.

Pusićeva je poudarila, da se Hrvaška s 1. julijem ne bo zgolj prilagajala pravilom in direktivam EU, temveč bo imela tudi odgovornost in možnost soodločanja o teh pravilih.

"Imeli bomo jasno sliko, kaj je hrvaški interes, kot tudi absolutno jasno sliko in popolno odgovornost za evropski interes," je dejala Pusićeva v novinarskem središču v zagrebškem hotelu Dubrovnik.

Poudarila je, da so za Hrvaški sosednje države tudi njene partnerice. "Hrvaška vidi svojo odgovornost v partnerskih odnosih z državami v regiji in v potrebi, da skupaj prevzamemo odgovornost za stabilnost jugovzhodne Evrope," je izjavila Pusićeva.

Izpostavila je, da Hrvaška in Slovenija že sodelujeta in bosta sodelovali tudi v prihodnosti. Ocenila je, da bosta nekatere zadeve po vstopu Hrvaške v EU tudi lažje urejali.

Kako bo v JV Evropi po vstopu Hrvaške v EU?

Novinarska vprašanja so bila usmerjena predvsem v njene ocene o dogodkih v jugovzhodni Evropi po vstopu Hrvaške v EU. Na vprašanje, ali bo članstvo Hrvaške pospešilo umik medsebojnih tožb zaradi genocida, ki sta ju Hrvaška in Srbija vložili na Meddržavnem sodišču v Haagu, je odgovorila, da "naj bi imeli jasno sliko o tem do konca julija".

Pojasnila je, da se na pogojih, ki vodijo do medsebojnega umika tožb, intenzivno dela. Med drugim Hrvaška pričakuje od Srbije točne in konkretne podatke o osebah, ki jih pogrešajo iz vojne, Beograd pa vztraja pri urejanju pokojnin za begunce s Hrvaške.

V diplomatskih krogih je bilo slišati, da je medsebojni umik tožb že dogovorjen in da naj bi Hrvaška prva umaknila svojo tožbo že prihodnji mesec. Srbija naj bi to storila enkrat jeseni.

Že priprave na vstop v schengensko območje

Pusićeva je še dejala, da levosredinska hrvaška vlada pripravlja državo, da bo sredi leta 2015 pripravljena za vstop v schengenski prostor. Obenem je ocenila, da evro ne bo nadomestil hrvaške kune vsaj še pet let.

Hrvaška zunanja ministrica je stopila pred novinarje le nekaj ur, preden se bo v Zagrebu začela osrednja slovesnost ob vstopu države v EU. Prihod predsednika Pahorja ter ministrov Erjavca in Čuferja v Zagreb je napovedan za pozne popoldanske ure.

Medtem ko se bosta Pahor in Erjavec udeležila proslave na Trgu bana Josipa Jelačića, bo Čufer na ločeni prireditvi na mejnem prehodu Obrežje-Bregana, s katerega bo njegov hrvaški kolega Slavko Linić ob polnoči umaknil napis carina.