HEP naj bi do leta 2016 v obnovo in širitev obstoječih objektov vložil okoli 2,1 milijarde kun (280 milijonov evrov), investicije v nove objekte pa so ocenjene na več kot 25,2 milijarde kun (3,3 milijarde evrov), poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Proizvodne kapacitete bi se s tem povečale za okoli 2800 megavatov, je na decembrski novinarski konferenci razkril predsednik uprave HEP Zlatko Koračević.

Sredstva za investicije naj bi HEP zagotovil iz lastnih sredstev, z zadolževanjem in s skupnimi vlaganji s strateškimi partnerji. Slednji bi prišli v poštev predvsem pri vlaganjih v termoelektrarne. Pri izgradnji hidroelektrarn pa bi bili izključeni, saj gre za projekte, v katerih se izkorišča nacionalne naravne vire. V tem primeru bi lahko bili vlagatelji na primer domači skladi ali sami državljani, je poudaril Koračević.

Trenutno HEP razpolaga s kapacitetami v višini okoli 4000 megavatov, večinoma gre za hidroelektrarne in termoelektrarne. Je tudi solastnik nuklearne elektrarne v Krškem.

Sicer pa je HEP decembra razkril tudi načrt prestrukturiranja, v skladu s katerim bo v prihodnjih štirih letih zmanjšal število zaposlenih za okoli 3000 na 10.000. Prihranki naj bi do leta 2016 znašali okoli 2,2 milijarde kun (291 milijonov evrov), največji del presežnih zaposlenih, polovica, pa bo skupino moral zapustiti leta 2013.

HEP je v prvih šestih mesecih letošnjega leta zabeležil 315,5 milijona kun (41,8 milijona evrov) čiste izgube, Koračević pa je napovedal, da bo skupina leto zaključila v črnih številkah.