Francoskega predsednika so na včerajšnji paradi v čast državnega praznika prisotni pospremili z žvižgi. Res je, da so žvižgali predvsem nasprotniki istospolnih porok, ki so med prebivalstvom v manjšini, vendar so Francozi tudi sicer s svojim predsednikom vedno bolj nezadovoljni.

Glavni vzrok za nezadovoljstvo je naraščajoča brezposelnost. Hollande je v televizijskem pogovoru poskušal pokazati optimizem z odločno izjavo, da se je Franciji od vseh evropskih držav v lanskem letu najbolj povečala industrijska proizvodnja in država doživlja oživljanje gospodarstva.

Zdelo se je, da mu ob vseh slabih gospodarskih napovedih tudi televizijska voditelja, ki sta mu zastavljala vprašanja, ne verjameta. Med drugim ekonomisti že dolgo opozarjajo na čedalje slabšo konkurenčnost francoskih podjetij, predvsem zaradi premajhnega vlaganja v tehnološki napredek. Hollande je poudaril, da bo do konca leta s subvencijami omogočil nekajletno zaposlitev 170.000 mladih, ker noče, da brezciljno postopajo po predmestjih. Prav tako naj bi poskušal Francijo dolgoročno preusmeriti v večjo uporabo čiste energije in energetsko varčevanje, zato bo podpiral razvoj in uporabo električnega avtomobila.

Pomembna včerajšnja Hollandova izjava je bila tudi, da dokler bo predsednik, v Franciji ne bo izkoriščanja plina iz skrilavcev, ker to ogroža neoporečnost podtalne pitne vode. S tem je nastopil predvsem proti pogosto voluntarističnemu levousmerjenemu ministru za reindustrializacijo Arnoldu Montebourgu, ki je prejšnji teden predlagal ustanovitev javnega podjetja za črpanje plina iz skrilavcev. Minister želi na ta način po zgledu ZDA zmanjšati odvisnost od uvoza plina in nafte ter z novimi vlaganji spodbuditi gospodarsko rast.

»Zmaga« v Maliju

Tudi glede francoskega vojaškega posredovanja v Maliju, ki se je začelo sredi januarja, je bil Hollande optimističen: »Premagali smo terorizem v Maliju, džihadisti, ki so še 10. januarja prodirali s severa države in ogrožali glavno mesto Bamako, v resnici  danes niso več nevarni, nekatere skupine so uničene, druge razkropljene.« Še vedno pa ima pri ohranitvi države, od katere je bil pred francoskim posredovanjem dejansko odcepljen severni del z džihadisti in Tuaregi, pomembno vlogo okoli 10.000 tujih vojakov, med katerimi je 3200 Francozov.

Na včerajšnji paradi v Parizu so iz tujine poleg Hrvatov sodelovali vojaki vseh tistih afriških držav, ki pomagajo Francozom pri pacifikaciji Malija, kjer bodo že konec tega meseca demokratične predsedniške volitve, ki bi lahko spet razklale državo.

Preveč vlagali v hitre vlake in premalo v običajne proge

Glede petkovega iztirjenja šestih potniških vagonov pri Parizu, v katerem je umrlo šest oseb, je Hollande priznal, da je Francija doslej preveč vlagala le v hitre železnice (TGV), premalo pa v vzdrževanje počasnejših prog.

V povezavi s 14. julijem pa je kot pozitivno ocenil dejstvo, da se je v tej nesreči znova pokazalo bratstvo kot vrednota francoskih državljanov, saj so številni domačini s hrano, pijačo in prenočišči nesebično pomagali potnikom z vlaka. V povezavi z včerajšnjim dnem zato, ker je bratstvo temeljna vrednota francoske revolucije in državni praznik, obeležuje 14. julij 1789, ko so pariške množice odločno podprle upor več sto predstavnikov tretjega stanu (oziroma tedaj že ustavodajne skupščine) proti kralju in njegovemu absolutizmu.