Tragedijo Hirošime v mestu tradicionalno obeležijo s slovesnostjo, ki je namenjena pozivu k svetu brez jedrskega orožja, vojn in tudi jedrske energije.

Nad Hirošimo je pred 68 leti ob 8.15 po lokalnem času eksplodirala štiri tone težka atomska bomba iz obogatenega urana, imenovana Little Boy. Eksplodirala je na višini 567 metrov in povzročila udarni val, ki je z močjo 35 ton na kvadratni meter in hitrostjo 440 metrov na sekundo uničil stavbe in ljudi.

V krogu 500 metrov okrog središča eksplozije so skoraj takoj umrli vsi ljudje. Zaradi neposrednih posledic bombe je samo do konca leta 1945 umrlo okoli 140.000 ljudi. Kasnejše posledice izpostavljenosti sevanju pa se vse do danes med drugim kažejo v obliki raka na ščitnici, pljučih, prsih in levkemije.

Tri dni kasneje napadli še Nagasaki

Tri dni kasneje je napad z jedrskim orožjem doživelo še mesto Nagasaki. Nad njim je eksplodirala bomba z imenom "Fat man" ali Debelinko s plutonijevo sredico. Za posledicami eksplozije je takoj umrlo okoli 40.000 ljudi, skupno pa naj bi posledice zahtevale preko 70.000 žrtev.

Japonska je šest dni po napadu na Nagasaki razglasila kapitulacijo, s čimer se je končala druga svetovna vojna.

V spominskem parku več deset tisoč ljudi

V spominskem parku v Hirošimi se je danes zbralo več deset tisoč ljudi. Japonski premier Šinzo Abe je obljubil, da Japonska tudi v prihodnosti ne bo proizvajala, posedovala ali hranila jedrskega orožja.

Župan Hirošime Kazumi Matsui pa je izrazil zaskrbljenost o dogovoru japonske vlade z jedrsko velesilo Indijo o sodelovanja na področju civilne rabe jedrske energije, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V Hirošimi so ostareli preživeli, njihovi svojci, vladni predstavniki in tuji delegati obletnico obeležili z minuto molka ob 8.15 po lokalnem času.

"Dušam žrtev atomske bombe ponujamo uteho z obljubo, da bomo storili vse, da odstranimo zlo jedrskega orožja in da dosežemo miroljuben svet," je dejal Matsui.

Današnje slovesnosti se odvijajo v času, ko je uhajanje radioaktivne vode v poškodovani jedrski elektrarni Fukušima ponovno povečalo zaskrbljenost glede jedrske energije v državi. Abe želi več kot dve leti po eni najhujših jedrskih katastrof ponovno zagnati večino jedrskih reaktorjev na Japonskem, čemur pa mnogi nasprotujejo.

Nekatere skrbijo Abejeve napovedi o spremembi pacifistične povojne ustave

"Vzhod Japonske še vedno trpi po velikem potresu in jedrski katastrofi. Prebivalci Hirošime vedo, kakšen napor predstavlja obnova po jedrski katastrofi. Vlado pozivamo, naj hitro oblikuje in izvede odgovorno energetsko politiko, ki bo v ospredje postavila varnost ljudi," je še povedal Matsui.

Kljub današnjim zagotovilom pa nekatere skrbijo tudi Abejeve napovedi o spremembi pacifistične povojne ustave in da želi japonske obrambne sile spremeniti v polno vojaško silo, tudi v luči teritorialnih napetosti s Kitajsko in Južno Korejo.

Prav danes bodo predstavili največjo ladjo japonske mornarice od druge svetovne vojne. Vlada sicer trdi, da je to, da bodo slovesnosti ob obletnici in predstavitev 248-metrske ladje, helikopterske nosilke, potekale na isti dan, naključje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.