Raketni napadi iz Gaze so bili dolga leta glavna grožnja, ki jo je Izraelu predstavljal palestinski Hamas. V tokratnem konfliktu pa se prvič zdi, da glavna nevarnost zanj ne prihaja iz zraka, ampak iz podzemlja. Predori, po katerih se oboroženi pripadniki Hamasa pritihotapijo na izraelsko stran in izvajajo napade, so po oceni Izraela postali tako velika grožnja, da je z njo utemeljil začetek kopenske ofenzive na Gazo 17. julija. Ta dan se je trinajst pripadnikov Hamasa skozi enega takšnih utrjenih, cementiranih in precej izpopolnjenih predorov pritihotapilo na izraelsko stran blizu kibuca Sufa. Praktično od nikoder so se pojavili na ozemlju Izraela, po trditvah Hamasa z namenom, da napadejo izraelske vojake. Pregnalo jih je izraelsko letalstvo, analitiki pa so začeli opozarjati, da so predori za Izrael morda že večja nevarnost kot rakete.

Predorsko vojskovanje

Hamasovi predori niso novost. Vendar so bolj znani tisti, skopani na zahodu Gaze pod mejo z Egiptom. Po njih so zlasti od začetka izraelsko-egiptovske ekonomske blokade Gaze leta 2007 dostavljali hrano, gradbeni material, gorivo, orožje in drugo. Predori, ki peljejo na izraelsko ozemlje, pa so novejši in vojaške narave, zato tudi uporabljajo izraz »predorsko vojskovanje«.

Izraelci naj bi za obstoj teh predorov vedeli kakšno desetletje, prvič pa se jih je obširneje omenjalo leta 2006, ko je Hamas ugrabil izraelskega vojaka Gilada Shalita. Tedaj so pripadniki Hamasa prišli v Izrael skozi enega takšnih predorov in napadli postojanko izraelske vojske, po spopadu pa nazaj skozi predor v Gazo pripeljali tudi ranjenega Shalita. Izraelska vojska si je potem prizadevala odkriti predore, kar pa je zahtevna naloga. Lani je našla tri. Enega so odkrili po tistem, ko so prebivalci kibuca Ein Haslosh opozorili na čudne zvoke pod zemljo. Po tem odkritju so v OZN ocenili, da predstavlja predor kršenje dogovora o prekinitvi ognja, ki je tedaj veljal. Palestinska vlada je odvrnila, da ima »pravico do samoobrambe«, in torej predore postavila v okvir vojskovanja, kar predstavniki Hamasa sicer precej odkrito priznavajo sami. Izrael pa trdi, da so predori namenjeni temu, da se na izraelskem ozemlju izvaja napade na civiliste oziroma se jih skuša ugrabiti in prepeljati v Gazo.

Do dva milijona dolarjev za predor

Hamas ocenjuje, da je predorsko vojskovanje ena najpomembnejših in za izraelsko vojsko najnevarnejših vojaških taktik. Predori so postali njegova protiutež nedosegljivi izraelski vojaški moči in pot za izvajanje akcij na tujem ozemlju. Koliko predorov so zgradili, je nemogoče reči. Izraelci pravijo, da poleg mesta Gaza obstaja še celo podzemno mesto Gaza. Izraelska vojska je doslej odkrila 36 predorov, ki imajo običajno še številne stranske rove in izhode. In to niso za silo narejeni predori, ki bi imeli za stene golo prst. Ponašajo se z zavidljivo konstrukcijo. Oktobra lani odkriti predor je bil denimo po navedbah izraelske vojske dolg več kot dva kilometra in se je nahajal dvajset metrov pod zemljo. Imel je elektriko in zaloge hrane, prostor za skrivanje orožja, nekateri imajo tudi telefonske kable, saj mobiteli ne delajo, in večje vmesne prostore. Na posnetkih, objavljenih na youtubu, je videti predore, ki so dovolj visoki, da po njih ni treba hoditi sklonjen. Utrjeni so s cementom in relativno ozki. Analitiki ocenjujejo, da izkop in vzdrževanje vsakega predora stane od enega do dva milijona dolarjev, kar pomeni, da gredo stroški vseh v desetine milijonov.

Kje se bodo pojavili?

Na posnetkih je tudi videti, kako se sredi pustega območja, pokritega s prašno prstjo in nekaj drevesi, iz tal nenadoma dvigne pokrov, ven pa prikorakajo oboroženi in zamaskirani hamasovci ter s puškami v rokah stečejo v operacijo. Zaradi nedavnih dogodkov in tudi posnetkov, kakršen je ta, se je ob meji z Gazo med prebivalci razširil strah, kje in kdaj bi se lahko nenadoma pojavili hamasovci.

Ena osnovnih idej predorov naj bi bila, da Hamasu omogočijo izvedbo napadov na ozemlju Izraela, če bi ta izpeljal ofenzivo na Gazo. Ta se je zdaj zgodila. Nejasno pa je, v kolikšni meri je Hamas predore v dveh tednih izraelske kopenske ofenzive že izkoristil. Izraelski dnevnik Maariv je sklicujoč se na izraelske varnostne vire poročal, da naj bi Hamas načrtoval množičen napad na izraelskem ozemlju na judovsko novo leto 24. septembra.

Izraelu se zato mudi uničiti čim več predorov, saj bo to po tistem, ko se iz Gaze umakne, še težje. Takšne operacije očiščenja in uničenja predorov so tudi zelo tvegane. Pri čemer pa, medtem ko Izrael išče ali uničuje en predor, nekje drugje roke verjetno že kopljejo novega.