Šest od 18 usmrčenih so uniformirani moški vojaškega krila Hamasa zgrabili, ko so skupaj z več sto drugimi verniki zapuščali največjo mošejo v mestu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Potisnili so jih na tla. »To je zadnji trenutek za sionistične kolaborante,« je dejal eden od zamaskiranih moški. Nato so domnevne kolaborante ustrelili.

Usmrtitve domnevnih ovaduhov v Gazi so se pripetile le dan zatem, ko je Izrael ubil tri visoke poveljnike Hamasa. Skupina je nemudoma napovedala maščevanje. Enajst osumljenih ovaduhov so ubili na policijski postaji, pred tem pa naj bi bili na sodišču v Gazi spoznani za krive, poroča AP. O usmrtitvah poročata tudi dve s Hamasom povezani spletni strani, Al Rai in Al Majd. Izraelska obveščevalna služba se deloma zanaša tudi na ovaduhe v Gazi, saj tako lažje določi, kje natančno se nahajajo vodje Hamasa.

Glede na palestinsko zakonodajo je za sodelovanje z Izraelom predvidena smrtna kazen. Vse usmrtitve naj bi sicer odobril palestinski predsednik Mahmud Abas, vendar Hamas tega ne upošteva.

Med žrtvami tudi 14-letnik

Smrtne žrtve izraelskega obstreljevanja sta po navedbah reševalnih služb na območju terjala napada na naselji Nusejrat, v katerem sta umrla 24- in 22-letnik, in Dejr al Balah. Med žrtvami je po poročanju palestinske agencije Maan, ki jo povzema nemška dpa, tudi 14-letnik.

Izraelska vojska je od četrtka zjutraj obstreljevala 50 ciljev v Gazi, od tega približno deset v minuli noči. Z območja Gaze pa je po navedbah izraelske vojske na Izrael od četrtka priletelo več kot 120 raket.

Na desetine milijonov evrov škode

Gospodarstvo v Gazi bo potrebovalo več let, da si bo opomoglo od posledic vojne. V času spopadov je bilo namreč uničenih ali hudo poškodovanih najmanj 360 tovarn, tanki in obstreljevanja pa so uničili na tisoče hektarov kmetijskih površin, poroča Guardian.

Po podatkih palestinske zveze za industrijo je v času vojne nehala obratovati kar desetina tovarn na območju Gaze, večina ostalih pa je v času konflikta zaustavila proizvodnjo, kar je privedlo do več kot 50 milijonov evrov izgube.

Po podatkih organizacije za prehrano in kmetijstvo pri Združenih narodih (FAO) je bilo uničenih na tisoče hektarov obdelovalnih površin, polovica perutnine v Gazi pa je poginila bodisi zaradi pomanjkanja skrbi zanje bodisi zaradi raketnih napadov. Med 9. julijem in 10. avgustom so izgubili tudi skoraj desetino letnega ribiškega ulova.

Vojna proti gospodarstvu v Gazi

Gospodarska izguba bo po prvih ocenah kar trikrat večja kot je bila v času konflikta v letih 2008 in 2009, je ocenil Omar Šaban, ekonomist iz Gaze. V času pred spopadi je bila stopnja brezposelnosti že 40-odstotna, sedaj pa se bo zaradi propada številnih tovarn še zvišala. »Obnova bo odvisna od sporazuma ob prekinitvi ognja – od tega, ali bodo prekinili blokado in kdaj bodo to storili. A tudi, če blokado umaknejo takoj, bo potrebnih več let,« je prepričan Šaban.

»To je vojna proti našemu gospodarstvu,« opozarja lastnik največje tovarne v Gazi, ki je proizvajala piškote, sok in sladoled. Prejšnji mesec je bila uničena že po nekaj dneh napadov. V požaru, v katerem je stavba zgorela do tal, so bile uničene vse sestavine za proizvode, kakor tudi vsa tehnologija. Zaposlovala je 450 ljudi. »Začel sem z nule, 45 let ustvarjal to podjetje, zdaj pa ga ni več,« je obupan Mohammed al-Telbani.

Manal Hassan, eden od vodij v tovarni, škodo ocenjuje na več kot 20 milijonov evrov. »Veliko stvari smo imeli na zalogi, saj je v Gazo izredno težko uvažati potrebne surovine. Stvari smo imeli dovolj za eno leto proizvodnje,« je pojasnil. »V tovarni smo pekli piškote in delali sladoled, ne pa orožja. S tega območja ni nikamor letela nobena raketa,« je dodal.