Sodišče v Haagu je odločilo, da v operaciji Nevihta ni bilo niti protipravnega obstreljevanja, niti skupinskega kriminalnega dejanja niti nasilne deportacije Srbov.

Odločili so, da morata biti tako Ante Gotovina kot Mladen Markač takoj izpuščena na svobodo.

Gotovina: Hvala vsem, ki ste omogočili ta dan

Kot poročajo hrvaški mediji, bosta generala danes okoli pete ure popoldan že prispela v domovino.

Odvetnik Gotovine Luka Mišetić je na svojem twitter profilu objavil, da so popolnoma vzhičeni ter obenem prenesel sporočilo Gotovine: ''General se želi zahvaliti vsem, ki so pripomogli k temu, da se ta dan uresniči. Danes je bilo pravici zadoščeno.''

Ni poveljniške odgovornosti

Gotovina in Markač sta bila obtožena vojnih zločinov nad Srbi med in po operaciji hrvaške vojske Nevihta leta 1995. Haaško sodišče je danes zavrnilo odločitev prvostopenjskega sodišča, ki je aprila lani Gotovino obsodilo na 24, Markača na 18 let zapora. Tretjega hrvaškega generala iz istega primera, Ivana Čermaka, so oprostili že takrat.

Pritožbeni svet haaškega sodišča Gotovine in Markača danes ni spoznal za kriva sodelovanja v zločinskem dejanju, katerega cilj je bil prisilno in za vedno odstraniti srbske prebivalce z območij na Hrvaškem. Zavrnil je tudi prvostopenjsko oceno, da je hrvaška vojska prekomerno bombardirala mesta v nekdanji Republiki srbski krajini, ter da to ni imelo za posledico izgona in deportacij prebivalstva.

Meron je poudaril, da Gotovina in Markač tudi nista kriva poveljniške odgovornosti zaradi kaznivih dejanjih izgona, deportacij, ropov, uničevanj, umorov, nečloveških dejanj in okrutnega ravnanja med in po operaciji Nevihta. Gotovina je bil v priporu od leta 2005, Markač pa od leta 2007.

Današnjo odločitev haaškega sodišča so z velikim navdušenjem sprejeli številni hrvaški državljani, ki so na trgih v svojih mestih spremljali izrek sodbe. Izbruh navdušenja je spominjal na veselje z nogometnih igrišč. Številni hrvaški državljani tudi niso skrivali solz sreče ob oprostilni sodbi za Gotovino in Markača.

Več o tem preberite tukaj: Mazić: “Za poboje nimamo niti ene pravnomočne obsodbe”

Prvostopenjska sodba

Na sojenju, ki se je začelo marca 2008, ju je haaško sodišče aprila lani spoznalo kriva sodelovanja v zločinskem dejanju, katerega cilj je bil prisilno in za vedno odstraniti srbske prebivalce z območij na Hrvaškem. Spoznalo ju je za kriva tudi izgona, deportacij, ropov, uničevanj, umorov, nečloveških dejanj in okrutnega ravnanja, oproščena pa sta bila nasilnega preseljevanja ljudi. V istem primeru je sodišče oprostilo tretjega hrvaškega generala Ivana Čermaka.

Odvetniki Gotovine in Markača so v pritožbi zavrnili trditve tožilstva o odgovornosti generalov za vojne zločine in so zahtevali njuno oprostitev. Tudi Gotovina in Markač sta zanikala vse navedbe tožilcev, posebej pa tiste o sodelovanje pri skupinskem zločinskem dejanju.

Hrvaški vojni veterani so povabili vse hrvaške državljane, naj danes na trgih v svojih mestih spremljajo neposredni prenos odločitve haaškega sodišča, potem ko so v četrtek zvečer po državi organizirali bedenja. Hrvaški škofi pa so v četrtek povabili vse vernike k molitvi za pravično odločitev haaškega sodišča.

9.40 -  Sodniški svet določil, da sta tako Ante Gotovina kot Mladen Markač nedolžna in predlaga, da sta TAKOJ IZPUŠČENA NA SVOBODO. 

 

9.40 - Kot kaže sodišče razveljavlja prvostopenjsko sodbo tako Gotovini kot Markaču.

 

9.35 - Razveljavljena je bila pretekla sodba Gotovini za genocid.

 

9.30 - Razpravni svet je potrdil, da je Gotovina vedel za kazniva dejanja, da bi jih moral preiskati,česar pa ni storil.

 

9.20 - Meron navaja, da je sodniški svet ugotovil, da je obstreljevanje bilo protipravno, da pa odgovornosti za razselitev srbskega prebivalstva iz Krajine me morejo pripisati generaloma. ''"Odhod civilnega prebivalstva, ki se je dogajal istočasno z zakonitim obstreljevanjem, se ne more karakterizirati kot deportacija.''

 

9.18 - Meron je navedel nekaj zmot, ki jih je po mnenju pritožbenega sveta storil razpravni svet. ''Menimo, da so zmote razpravnega sveta dovolj resne, da zaključki o analizi zadetkov ne bi zdržali. Na podlagi povedanega, pritožbeni svet sprejema pritožbo Gotovine in Markača ter izključuje zaključek, da so napadi na štiri mesta bili protipravni.'' 

9.15 - V postopku pritožbe sta tako Gotovina kot Markač trdila, da ni bilo nikakršnega protipravnega bombardiranja. Pritožbeni svet meni, tako Meron, da je argumentacija skupinskega kriminalnega dejana temeljila na tezi prekomernega bombardiranja Obrovca, Benkovca, Gračaca in Knina.


9.05 - Sodnik je na kratko ponovil zločine, za katere sta obtožena Gotovina in Markač, ter sodbo prvostopenjskega sodišča.

 

9.00 – Začenja se sojenje. Predstavila sta se odvetnika Gotovine in Markača ter tožilska skupina. Zbrane je nagovarja Theodor Meron, predsednik sodniškega sveta. 

 

8.45 - Pred nekaj deset minutami je vozilo z Antejem Gotovino in Mladenom Markačem krenilo iz zapora proti sodišču, kjer ju ob deveti uri čaka izrek pravnomočne sodbe. Za razliko od prvostopenjskega sojenja, na sodbo katerega sta se oba pritožila, jima je tokrat sodil sodniški svet petih sodnikov in ne le treh. V njihovem imenu bo spregovoril predsednik sodniškega sveta Theodor Meron. Sodbo Marakču in Gotovini bomo slišali na samem koncu pravnomočnega izreka, potem, ko bodo prebrali tudi celotno obtožnico.

Možni scenariji so trenutno trije. Osvobodilna sodba, ki jo pričakuje veliko hrvaških državljanov, zmanjšanje sodbe ali pa potrditev sodbe, ki jo je izreklo prvostopenjsko sodišče. V določenem primeru zmanjšanja kazni, bi lahko tako Markač, kot Gotovina iz zapora na svobodo stopila že čez dve ali tri leta. 

Kot zanimivost dodajmo, da je to najvišja sodniška instanca. Podana sodba bo tako dokončna.