Perry je javno zagrozil z vetom na financiranje posebne tožilske enote za javno integriteto v uradu državnega tožilca okrožja Travis v Teksasu, če njena šefica demokratka Rosemary Lehmberg ne odstopi s položaja, ker da je izgubila zaupanje javnosti.

Lehmbergovo so aprila 2013 aretirali pijano v njenem avtomobilu in sodnik ji je odmeril 45 dni zaporne kazni, od katere je odslužila polovico.

Primer se je začel s pritožbo levičarske organizacije Teksašani za javno pravico, zaradi česar je bil imenovan poseben tožilec Michael McCrum, ki je več mesecev zbiral dokaze in zasliševal priče pred veliko poroto.

Težava ni bila v tem, da je Perry dal veto na financiranje tožilske skupine, ampak v tem, da je s tem javno grozil in veto povezoval s položajem javne uslužbenke. Na ta način je po mnenju velike porote prekršil zakon.

Perry je v soboto dejal, da je imel povsem prav, ko je zahteval odstop Lehmbergove in bi to storil še enkrat. Izrazil je prepričanje v zmago na sodišču in dejal, da bodo režiserji obtožnice na koncu plačali ceno. Njegov odvetnik David Botsford je obtožnico označil kot zlorabo sodnega sistema brez vsake pravne osnove.

Šlo naj bi le za poskus slabitve ustavnih pooblastil guvernerja in nevaren presedan. Teksaški republikanci ne dvomijo, da gre za političen pregon, saj je okrožje Travis okrog prestolnice Austin močno demokratsko, medtem ko je preostanek Teksasa skoraj povsem republikanski.

Teksaški zakon za zlorabo uradnih pooblastil predvideva od pet do 99 let zaporne kazni, za pritisk na javnega uslužbenca pa od dveh do desetih let zapora. Tožilec McCrum bo v ponedeljek obiskal guvernerjev urad in se skušal dogovoriti o prostovoljnem prihodu pred sodnika.