Stella Creasy je trideset tisoč uporabnikom mikrosocialnega omrežja, ki ji sledijo na Twitterju, preposlala nekatere izmed najbolj neverjetnih in šokantnih tvitov. Pošiljali so ji jih neznanci, skriti za vzdevki ali izmišljenimi imeni. V nekaterih so ji pošiljatelji odkrito grozili s posilstvom. Najbolj posiljevalski so bili naslednji tviti: »Pazi, koga imaš za hrbtom. Posilil bom tvojo rit ob osmih zvečer in objavil video na internetu«; »Če te srečam v kakšni uličici, boš vsekakor pofukana!« in »Izsledil te bom in posilil. Se dobiva pri tebi doma?« Poslanka Creasy ni ostala dolžna nobenemu, saj je vsem skupaj odgovorila z naslednjim tvitom: »Vse bebce, ki mi bodo pošiljali grožnje s posilstvi, bom prijavila policiji in poskrbela za to, da bo ta ukrepala proti vam!«

Vrsta tviterskih zlorab

Kaj je tako groznega naredila poslanka Creasy, da je sprožila plaz tvitov s posiljevalskimi grožnjami? S tviti je podprla kampanjo novinarke in feministke Caroline Criado-Perez, ki je vodila uspešno osebno kampanjo, da bi se na britanskih bankovcih spet pojavila ženska podoba. Na bankovcih ni nobene druge ženske podobe kot kraljičine, odkar je angleška centralna banka na novem bankovcu za pet funtov podobo Elizabeth Fry zamenjala z Winstonom Churchillom. Tudi Caroline je vrsta tviterašev mačistične primitivne vrste tvitala grožnje s posilstvom. Predsednik odbora poslanske zbornice parlamenta za kulturo, šport in medije John Whittingdale je izjavil, da želi v parlamentu zaslišati lastnike Twitterja o tem, kaj delajo oziroma kako se odzivajo na zlorabe in grožnje na tem vse bolj priljubljenem socialnem omrežju, ki ga posebej radi uporabljajo slavni ljudje pa tudi politiki? Odbor trenutno preiskuje škodljivo vsebino interneta in varovanje otrok, vendar Whittingdale pravi, da bi preiskavi lahko dodali »trolling«, kot v angleščini rečejo uporabi socialnih omrežij (gre za posameznike pa tudi skupine) za pošiljanje nasilnih in pretečih tvitov. Po njegovem ni treba spremeniti zakona, saj ta to že kazensko preganja, ampak se vprašati, kako je mogoče izslediti ljudi, ki to počnejo, in kako je mogoče preprečiti te vrste zlorab in groženj?

Prestrašena Caroline

Profil Caroline Criado-Perez so posiljevalski tviti preplavili, ko je dosegla uspeh s svojo kampanjo, v kateri je zahtevala, da bi na novi bankovec za deset funtov, ki je v pripravi za leto 2017, dali podobo znamenite britanske pisateljice Jane Austen. Neverjetno in šokantno je, koliko mačističnih bebcev je na Twitterju. Caroline je grožnje prijavila policiji, potem ko je dvanajst ur dobivala po približno petdeset nesramnih, nasilnih in pretečih tvitov. Dejala je tudi, da je odkrila »gnezdo moških«, ki usklajujejo te vrste napade na ženske. Na podlagi njene prijave so aretirali 21-letnega moškega, ki ga sumijo, da je sodeloval pri njenem nadlegovanju. Povedala je tudi, da ima občutek, da je oblegana, da je preveč prestrašena, da bi zapustila svoj dom, in da zelo slabo in malo spi, ker so bile grožnje tako eksplicitne in grafične, da so se ji naselile v glavi in jo zares prestrašile. Poslanka Creasy se je odzvala bolj bojevito. Tudi s pritiskom na lastnike Twitterja, ki pravijo, da je »nemogoče ročno pregledati vsak tvit, ker ima njihovo socialno omrežje globalni doseg«. Kot dodajajo, imajo sistem za prijavljanje tistih uporabnikov, ki kršijo pravila. Za vsako grožnjo z nasiljem ali uporabo omrežja za nezakonite namene, ki jih uporabniki prijavijo, naj bi storilcem začasno prepovedali uporabo Twitterja. Grožnje, ki so preplavile feministko in poslanko, so sprožile tudi peticijo, s katero podpisniki – včeraj popoldne jih je bilo že 72.000 – od lastnikov zahtevajo, da na Twitter dodajo možnost, da uporabniki s klikom prijavijo zlorabo, pa tudi, da preučijo pogoje za člane, povezane z zlorabami. Za zdaj so to v ponedeljek uvedli na iphonu, ne pa še drugje, kar naj bi se zgodilo na vseh drugih platformah.

V Veliki Britaniji je vse več ljudi, ki razmišljajo, da bi se poslovili od Twitterja. Med njimi je konservativna poslanka Claire Perry, ki ji je premier David Cameron zaupal svetovanje o ukrepih, s katerimi naj bi na internetu preprečili širjenje ekstremne pornografije in zlorabo otrok. Napisala je tvit: »Mika me, da bi se zaradi zlorab, ki sem jih deležna tudi sama, umaknila s Twitterja – vendar bi to pomenilo vdajo.« Kritiki očitajo lastnikom Twitterja, da so se zelo mehko odzvali na trde zahteve o ukrepanju proti zlorabi. Tudi britanska policija ocenjuje, da so naredili premalo. Tržno vrednost Twitterja, ki je hitro po nastanku leta 2006 postal korporacijski velikan, ocenjujejo na dobrih sedem milijard funtov, čeprav ni na borzi. Podjetja mu plačujejo po dvesto milijonov funtov na leto za objavo reklam. Ker gre za podjetje z relativno majhnimi stroški, ocenjujejo, da je bil njegov lanski dobiček 170 milijonov funtov.