Ne morejo razkriti, katere dodatne ukrepe so uvedli

Iz generalne uprave civilnega letalstva so sporočili, da zaradi zaupnosti ne morejo razkriti, katere dodatne ukrepe so uvedli, v veljavi pa bodo med poletjem in na način, da bodo potnikom povzročili čim manj neprijetnosti. Potnikom za ZDA pa svetujejo, naj na letališča pridejo prej, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

ZDA so v četrtek sporočile, da bodo zaradi varnostnih groženj okrepili varnost na nekaterih letališčih v Evropi in na Bližnjem vzhodu, na katerih imajo neposredne polete v ZDA. Ameriške oblasti se bojijo, da teroristične skupine razvijajo nove vrste eksploziva, ki bi jih lahko pretihotapili mimo varnostnikov na letališčih.

Na katerih letališčih bodo okrepili varnost in za kakšne grožnje gre, niso povedali. "Delimo nedavne in pomembne informacije z našimi zavezniki v tujini in se posvetujemo z letalsko industrijo," je v izjavi sporočil ameriški minister za domovinsko varnost Jeh Johnson. Nato so v četrtek iz Velike Britanije in Belgije sporočili, da so okrepili varnost na svojih letališčih.

Odločitev je med drugim posledica vojne v Siriji

Odločitev je med drugim posledica vojne v Siriji oziroma domnevne povezave med terorističnimi izdelovalci bomb Al Kaide na Arabskem polotoku in borci Fronte al Nusra v Iraku.

Tehniki teroristov naj bi razvijali nove vrste bomb, in sicer takšne, ki se lahko izmuznejo sedanjim varnostnim ukrepom na letališčih. Britanski mediji ugibajo, da gre za bombe v prenosnih računalnikih oziroma v telesih samomorilskih napadalcev, čeprav to predvideva visoko stopnjo tehnološke razvitosti, ki je teroristi doslej še niso pokazali.

Na tisoče zahodnjakov arabskega porekla potovalo v Sirijo

Ameriške uradnike skrbi dejstvo, da je na tisoče zahodnjakov oziroma Američanov in Evropejcev arabskega porekla potovalo v Sirijo v vojno proti režimu predsednika Bašarja al Asada. Nekateri med njimi so se pridružili Fronti al Nusra, ki je povezana s teroristično mrežo Al Kaida. Problem je v tem, da lahko ti ljudje s svojimi evropskimi ali ameriškimi potnimi listi pridejo v ZDA brez vizuma.

Obveščevalne agencije takšnim posameznikom sicer sledijo, vendar pa se jim pogosto kakšen izmuzne. Al Kaida na Arabskem polotoku je doslej skušala izvesti več terorističnih napadov na ameriška potniška letala, vendar brez posebnih rezultatov. Kljub temu pa teroristi, ki se nahajajo večinoma v Jemnu, ne odnehajo in tuhtajo naprej ter iščejo nove načine za pobijanje nedolžnih ljudi.

Strokovnjaki Al Kaide na Arabskem polotoku naj bi se povezali z islamskimi borci al Nusre, ki lahko lažje potujejo po zahodnih državah. Ameriški obveščevalci za zdaj nimajo informacij o morebitnih povezavah s skrajneži Islamske države Iraka in Levanta (Isil).

Eksplozivne spodnjice in kartuše za tiskalnike

Al Kaida na Arabskem polotoku je doslej med drugim skušala napasti z eksplozivnimi spodnjicami, ki jih je decembra 2009 nosil Nigerijec Umar Faruk Abdulmutalab na letalu za Detroit. Hlač mu na srečo ni razneslo in so ga aretirali ter obsodili na dosmrtni zapor. Pripadniki Al Kaide so prav tako poslali dve bombi, skriti v kartušah za tiskalnike, na tovornih letalih v ZDA leta 2010. Tudi ti bombi nista eksplodirali.

Omenjene bombe naj bi izdelal Ibrahim al Asiri iz Savdske Arabije, ki velja za terorističnega bombaškega mojstra. Asiri naj bi se vedno znova izpopolnjeval in uril vajence. Ameriški obveščevalci so leta 2012 prišli do izpopolnjenega modela bombe v obliki spodnjic, ki ga je teroristom ukradel agent tujih obveščevalnih služb v Jemnu.

Po podatkih ameriških obveščevalcev naj bi Asiri leta 2009 izdelal bombo za svojega brata Abdulaha, ki se je razstrelil v pisarni savdskega notranjega ministra, princa Mohameda bin Najefa. Terorista je razneslo, minister pa je preživel.