Finančne podatke je po poročanju ameriške tiskovne agencije Bloomberg razkrila davčna prijava nizozemskim oblastem, podana 21. novembra. Googlov beg dobička je sicer zelo enostaven in podobno delajo tudi druge multinacionalke, ki dobiček prijavijo v davčnih oazah, kot so Bermudi, stroške pa v državah z visokimi davčnimi stopnjami.

Hčerinska družba na Irskem pobere dobičke iz poslovanja v drugih evropskih državah in ga nakaže drugi irski hčerinski družbi s sedežem na Bermudih. Nakazilo se izvede preko tretje hčerinske družbe na Nizozemskem, ki nima zaposlenih, tako da ni treba plačati davka niti na Irskem. Strategija ima celo svoje ime "dvojni irski in nizozemski sendvič".

Google na kritike, skupaj s trditvami, da evropskim gospodarstvom pomaga z odpiranjem delovnih mest, odgovarja, da je to povsem zakonito. Takšne zakonite potegavščine multinacionalk, kot je Google, stanejo EU, kjer se stopnje davka na dobiček korporacij gibljejo med 26 do 34 odstotkov, okoli 1300 milijard dolarjev na leto.

Google npr. v Veliki Britaniji ustvari 11 odstotkov svoje celotne prodaje. Lani je za dobiček v višini 4,1 milijarde dolarjev tam plačal 9,6 milijona dolarjev davka.