Medtem ko tiskovna predstavnica univerze poudarja, da genetiki ne iščejo nič določenega, pa številni mediji poročajo, da znanstveniki pravzaprav iščejo t.i. gen zla, s pomočjo katerega bi morda lahko razložili, kaj je 20-letnika vodilo v množičen poboj. Študija, v kateri naj bi iskali kakršnekoli nenormalnosti in mutacije v njegovi DNK, naj bi bila prva, ki so jo opravili na serijskem morilcu.

Mutacije, ki bi povzročale nasilno obnašanje

''Možno je, da iščejo nepravilnosti, ki bi bile lahko povezane z bolj nasilnim obnašanjem,'' je pojasnil profesor Arthur Beaudet. Dodal je, da morda naletijo na kakšno mutacijo, ki bi jo lahko povezali tudi z duševno boleznijo. ''Mutacije sicer ne bi mogle razložiti dejanja vseh serijskih morilcev, pri nekaterih pa bi zagotovo našli kakšno mutacijo, ki povzroča shizofrenijo in z njo povezano nasilje,'' je poudaril. Po njegovem mnenju je to odlična priložnost za pridobivanje potrebnih in pomembnih informacij.

Motiva za strelski pohod še niso našli

Se pa Beaudet strinja, da so lahko raziskave genov morilcev kontroverzne, saj obstaja tveganje za diskriminacijo in stigmatizacijo tistih, ki imajo podobne genetske značilnosti. Vendarle pa bo raziskava DNK Adama Lanze izjemno pripomogla k izobraževanju glede mutacij genov in nenormalnosti, ki nastajajo. ''Seveda pa pri vseh serijskih morilcih ne bomo našli nenormalnosti v DNK,'' je izpostavil.

Policiji do sedaj še ni uspelo najti motiva, ki je močno oboroženega 20-letnika pognal na strelski pohod. Čeprav je bil znan kot sramežljiv in asocialen mladostnik, do masakra ni kazal nasilnih nagnjenj, je pa več ur na dan preživel za računalnikom v družbi nasilnih video iger. 52-letna mama, ki je postala njegova prva žrtev, je Adama že od malega učila streljati, doma pa je imela večjo zbirko orožja.

Vse o strelskem pohodu v ZDA si lahko preberete tukaj.